Ankara'da kadınlar 'OHAL'de Kadınlar' paneliyle bir araya geldi. Panelde Şanal Saruhan (CHP Milletvekili),Eren Keskin (İHD), Banu Güven (Gazeteci), Gülsüm Kav (Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu), Hanım Tosun (Cumartesi Anneleri),  Ayşe Acar Başaran (HDP Milletvekili), İlkay Akkaya (Sanatçı) konuşmacı olarak yer aldı.

İHD Eşbaşkanı Eren Keskin'in maderatörlüğünde devam eden panelde konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Genel Temsilcisi Gülsüm Kav şu açıklamalarda bulundu:

 "Bedel ödeyerek kazandığımız hakları kaybetmemek için mücadele veriyoruz. Dünyanın neresinde kazanılmış haklar varsa orada kadınlar ayaklanmıştır"

AKP iktidarında kadınların yaşam şartlarındaki değişime de dikkat çeken Kav, şöyle dedi: 

"Kadınlar 15 yıldır OHAL koşullarında yaşıyor. Kendi kararını uygulamak için ölümü göze alarak direniyor."

Konuşmasını "8 Mart'ın ışığıyla referandum da aydınlatılacaktır diye bitiren Kav, kadın örgütlerinin hayır kararına atıfta bulundu.

Konuşmacılardan HDP'li vekil Ayşe Acar Başaran ise "Yeni bir kadın profili oluşturulmaya çalışıyor. KHK'larla kapatılan kadın kuruluşlarının yerine itaat eden kuruluşlar kuruluyor" dedi.

Şanal Saruhan ise konuşmasında özellikle Figen Yüksekdağ'ın vekilliğin düşürülmesi ve HDP'li kadın vekillere yapılanlara dikkat çekti.

Gazeteci Banu Güven ise 'OHAL'in ilk bir ayında 13 bin kadın işssiz kaldı. Medyada da çok sayıda kadın işsiz kaldı' diyerek kadın işsizliğinden, 'Medyada  bir erkekler kulübü var. Var olmak için erkekleşmeniz gerekiyor' diyerek kadınların medya sektöründe de uğradığı mobingden bahsetti.

(Fotoğraf: )