ABD'nin Kuzey Kore'ye karşı güç kullanmaması gerektiğini de söyleyen Zaharova, "Üzerinde düşünülmemiş senaryoların hangisi mutlu sonla bitmiş, gösterin" diye konuştu.
 
Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginliğe ilişkin sorulara yanıt verdi.
 
'Bu örneklerin hangisi happy end ile bitmiş gösterin'

"Amerikalı meslektaşlarımızın kötü bir özelliği var. Önce eyleme geçiyorlar, bu eylemin sonuçlarını incelemeye ise sonra başlıyorlar. Ukrayna'da da Suriye'de de böyle oldu. Umarım Kuzey Kore konusunda olaylar çok daha farklı gelişir" yorumunda bulunan Zaharova, Washington'ı Pyongyang'a karşı güç kullanmamaları için de uyardı.

Zaharova, "Güç kullanılarak üzerinde iyi düşünülmemiş senaryoların uygulandığı pek çok örnek gördük. Bu örneklerin hangisi 'happy end' (mutlu son) ile bitmiş, gösterin. Gösteremezsiniz, çünkü öyle bir örnek yok" ifadelerini kullandı.

ABD'nin 13 Nisan'da Afganistan'da 'tüm bombaların anası' olarak bilinen GBU-43'ü kullanmasına ilişkin bir soruya yanıt veren Zaharova, şunları söyledi: "ABD'nin Afganistan'a yönelik eylemlerinin sistemli olmadığını defalarca söyledik. Bu eylemler, Afganistan'a uzun zamandır beklenen istikrarı getirmediği gibi bu ülkedeki duruma zarar veriyor. Maalesef, bunun böyle olduğunu gösteren kanıtların sayısı her geçen gün artıyor."

'Yugoslav krizinde her zaman silah ambargosuna uyduk'

Öte yandan Rusya'nın 1991-1992 yıllarında Hırvatistan'a S-300 füzeleri gönderdiği yönünde Balkan basınında yer alan iddiaları yalanlayan Zaharova, "Yugoslav krizinin yaşandığı 1991-1995 yıllarında çatışan taraflara silah ihraç edilemeyeceği yönündeki bm ambargosuna her zaman uyduk" ifadelerini kullandı.

(Fotoğraf: Sputnik)