Mahkeme, Uğur Kurt'u vuran polis memuru Sezgin Korkmaz'a  “Taksirle ölüme neden olmak” suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme bu cezayı 12 bin 100 tl para cezasına çevirmişti.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı, bu karara tepki olarak ortak açıklama yayımladı. 

Yayımlanan ortak açıklama şu şekilde:

Bu bir cinayetin hikâyesidir. Aslında olmayan adaletinde trajesidir. Tarih 22 Mayıs 2014. Yer Okmeydanı Cemevinin avlusu. Avluda bir kalabalık toplanmış, Hakk’a yürüyen bir canı uğurluyordu. Kalabalığın içinde Uğur KURT’da vardı.

Her şey biranda oldu. O esnada Cemevinin dışında, sokakta toplumsal olaya müdahale eden bir polis aracından inerek, amirlerinin “Yapma, yapma sıkma” diye uyarılarına rağmen Cemevi avlusuna doğru ateş etmeye başladı. Uğur KURT kanlar içinde yere yığıldı… Ve kurtarılamadı.

Savcı bile olay yerini incelemeye ertesi gün gelebildi. Emniyetin müdahale prosedürlerinde bile; toplumsal bir olaya müdahale ederken ilk müdahale aracı olarak  ateş etmek yoktur. Uğur’u katleden polis savunmasını “Panik oldum, ateş ettim” diye açıklayacaktı. Ama bu durum panikle değil nefret duygusuyla açıklanabilirdi. Söz konusu Aleviler olunca böyle şeyler vakayı adiyedendir.

Dava, katil zanlısının 3 yıl tutuksuz yargılanması suretiyle devam etti. Savcı bile kasıtlı olarak adam öldürüldüğünü iddia etti. Buna da en az 16 yıl ceza verilmesini talep etmesine rağmen, hâkim bu suçun cezasını 1 yıl 8 ay olarak belirledi. Bununla da yetinmeyip cezayı 12.100TL para cezasına çevirdi.

Demek ki bir Cemevinde bir Alevi’yi öldürmenin cezası 12.100TL imiş. Adaletin Alevilere görünen yüzü budur. Bir Can’a karşı verilen ceza 1 yıl 8 ay onunda parası 12.100TL’dir.

Camii’nin içine ayakkabıyla girildi diye kıyameti koparanlar, Cemevi’mizde öldürülen Uğur KURT’un katilini bugün serbest bıraktılar.

Polis 3 yıl önce Uğur KURT’u öldürdü.. Mahkeme de dün vermiş olduğu kararla Alevilerin adalete olan güven duygusunu!

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU            

HACI BEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI     

 Ortak Basın Açıklaması

 

(Fotoğraf: CNN Türk)

 

 

 

Uğur Kurt'un ailesinden mahkemeye tepki: Kapıdaki kedinin ölüsü kadar saymadılar çocuğumu