‘Barış için akademisyenler’ girişiminden bir grup akademisyen, kanun hükmünde kararnameyle (KHK) ihraç edildikten sonra açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için birer günlük dönüşümlü açlık grevine başladı.

İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Kalkedon Meydanı’nda bir araya gelen akademisyenler, Gülmen ve Özakça’ya destek vermek için açlık grevine başladıklarını duyurdu.Her gün, KHK’yla ihraç edilen bir akademisyen bir gün süreyle açlık grevine girecek.

İlk açlık grevine Boğaziçi Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Esra Mungan bugün başladı.Akademisyenlerden Fatma Gök, Dilek Hattatoğlu, Hülya Dinçer ve Esra Mungan’ın okuduğu ortak açıklamada, akademisyenlerin açlık grevine bulundukları kentlerden katılacakları belirtildi. 

Barış akademisyenleri,“Arkadaşlarımızın açlığını paylaşarak, onların haklı taleplerine destek verdiğimizi, hiçbir baskıyı kabul etmediğimizi belirtmek istiyoruz” açıklamasında bulundu ve ihraç edildikten sonra intihar eden akademisyenler de unutmadılar. İhraçlara son verilmesi, ihraç edilenlerin de işlerine iade edilmesinin beklendiği ifade edildi.

Ankara’da açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarının geri dönülemez bir noktaya yaklaştığı anlatılan açıklamada, şunlar belirtildi: “Ülkenin doğusundan batısına adeta bir açık hava hapishanesi ve yargısız infazlar coğrafyası haline geldi. Yüzbinlerce insanın işinden ve yerinden edildi, yine daha birkaç gün evvel yepyeni bir KHK’yla işten atılan Dicle Üniversitesi’nden meslektaşlarımızın bir buçuk yıl önce attıkları bir barış imzası sebep gösterilerek kabul edilemez şekilde gözaltına alındı. Her yerin adeta bir yıkım ve korku alanına dönüştü, aynı zamanda adalete ve özgürlüğe açlığımızın da had safhaya ulaştı.Bu dönemde mücadelemizi farklı demokratik yollarla, tüm bu zulme karşı direnenlerle ve onlardan da aldığımız güçle ortak bir şekilde sürdüreceğimizi duyuruyoruz.” 

Eylemde ‘Nuriye Gülmen işe iade edilsin’, ‘Semih Özakça işe iade edilsin’, ‘Yaşamdan yanayız’ ve ‘Adalet ve özgürlüğe açız’ yazılı dövizler açıldı.

 

(Fotoğraf: Gazete Sujin, Dihaber)