Bursa'da 12 HDP ve DBP’li hakkında fezleke hazırlayan polislerin kurgusu savcının iddianamesi arasında bulunmuştu. Skandal denilecek iddianamenin içinde unutulan polis kurgusu, “Terör finansmanı filan üfleriz gazi abi tabiri ile...” diye yansımıştı.

DİHABER’in aktardığı habere göre Soruşturma dosyasında unutulan ve polisin “Terör finansmanı falan üfleriz” sözlerini içeren operasyonlar Meclis gündemine taşındı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, “Müneccimlik, falcılık üzerine kurulmuş üfürülmüş dosyalarla partimize karşı siyasi soykırım yürütülüyor” dedi. 

Konuyu Meclis gündemine getiren HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, 19 Mayıs Gençlik Bayramına işaret eden ve Erdoğan’ın, “Gençlerimize idam vadediyoruz; gençlerimize, daha yeni cezaevlerinin yapılması ve bu projelerden övünç duyan bir politika vadediyoruz” sözlerini hatırlatarak “Biz, cezaevleri, artan işkence oranları, artan gözaltı, tutuklama ve hükümlülük sayıları üzerinden bir çocukluk ve gençlik ve onların geleceğe dair umutlarını kıran bir toplumsal yapı oluşturduk. Burada on beş yıldır bu ülkeyi yönetenlerin sorumluluğundan azade gelişen bir durum söz konusu değildir” dedi.

‘Şişirilmiş, üfürülmüş dosyalarla partimize dönük siyasi soykırım operasyonları yürütülmekte’

Bursa HDP yöneticileri hakkında hazırlanan ve polis notunun “sehven” unutulduğu iddianameye de işaret eden Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: “420 sayfa, şişirilerek hazırlanmış iddianamenin 317'nci sayfasında ‘yanlışlıkla’ demişler ki: ‘Bir kadın örgütü olan KJA'nın Bursa sayfasında kahvaltıdan foto paylaşımı var. Bir kahvaltı yapacaklar, kahvaltının davetiyesi 10 TL’dir.’ Bakın, polis fezlekesinden alıyorum. Ne diyor? ‘Biz 'Bu 10 TL'yle örgüte yardım ediyorlar" diyeceğiz. Devam ediyor: "Ceylan ve Mediha…’ Biri Yıldırım, biri Yenişehir ilçe yöneticilerimiz.’… kendi Face'lerinde paylaştı. Ortak bir tespit yapacağız, ikisine de ekleyeceğiz. Davetiye satışla ilgili görüşmeleri var, önemli. Bir de bunu 'terör finansmanı' filan üfleriz, Gazi abinin dediği gibi. Üfleme üzerine kurulu, müneccimlik üzerine kurulu şişirilmiş, üfürülmüş dosyalarla partimize dönük siyasi soykırım operasyonları yürütülmektedir.” 

Fezleke sayısı dolar artışından daha yüksek

“Dokunulmazlıkların kaldırılması” adında bir darbe yapıldığının altını çizen Yıldırım, “11 Nisan 2016 günü yani dokunulmazlıklar kaldırılmadan kırk gün önceye kadar bu Parlamentodaki fezleke sayısı sadece 182 ama dokunulmazlığın kaldırılması talimatını Cumhurbaşkanı verip bunu açık beyan ettikten sonra süreç başladı. Anayasa Komisyonunda başladıktan sonra fezleke sayısı tam 3 kat artarak 510'a çıkıyor. 2001 devalüasyonunda bile dolar bu kadar artmadı ya, düşünün” şeklinde konuştu. 

(Fotoğraf: meclishaber.gov.tr)

 

Polisin dikkat çeken kurgu notu: Terör finansmanı filan üfleriz