Çift, asırlık sedir ve çam ağaçlarının da bulunduğu Alacadağ, Gökçeyaka, Kızılcık ve Adala gibi bölgelerdeki taş ve mermer ocaklarına karşı bölge halkının da desteğiyle yaklaşık altı yıldır hukuki mücadele sürdürüyordu.

Yumaç, jandarma ve keşif sırasındaki ifadelerinde, Büyüknohutçuların evine para için gittiği, istediği kadar alamayınca çifti öldürdüğü yönünde ifade vermişti.

Yumaç tutuklandıktan sonra ‘ağız değiştirmiş’, savcılık ve mahkeme ifadelerinde, kapatılan mermer ocağında çalışan ‘Çirkin’ lakaplı kişinin cinayetler için 50 bin lira teklif ettiğini, 3 bin lirasını ödediğini söylemişti.

‘Suçlamalar asılsız’

Hürriyet’ten Salim Uzun’un haberine göre, Yumaç’ın suçladığı mermer ocağının yetkilisi iddiayı yalanladı.

Büyüknohutçu çiftinin açtığı davalar sonucu bölgedeki faaliyetine son verilen ocağın işletme müdürü Mustafa Karşıkale, kanunlar çerçevesinde faaliyet gösterdiklerini, Finike’de de benzer şekilde faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Açılan davada mahkemenin faaliyetlerinin durdurma kararı verdiğini anlatan Karşıkale, “Bizim kanunsuz hiçbir işimiz yok. Biz merdiven altı bir şirket değiliz. Suçlamalar tamamen asılsız. Eğer bu katliamda azmettiren varsa bulunsun ve kanun önüne çıkarılsın” dedi.

‘Şirketimizde ‘Çirkin’ lakaplı biri çalışmadı’

Kendilerinin de olayın aydınlatılmasını istediklerini, günlerdir sosyal medyada linç edildiklerini öne süren yetkili, suçlamaları hak edecek bir şey yapmadıklarını, kanuna göre hareket ettiklerini, ‘asılsız ithamlara karşı’ yargıya gideceklerini kaydetti.

“Biz adalete yardımcı olmaya çalışıyoruz” diyen yetkili, şöyle devam etti: “Polis bizi arayıp ‘Çirkin lakaplı birisi bünyenizde var mı’ diye sordu, araç dökümlerimizi istedi. Hepsini teslim ettik. Şirketimizde bu tür bir lakap taşıyan kimse olmadı. Hiçbir zaman siyah cipimiz olmadı. İthamların tamamı gerçek dışı. Devletimiz araştırsın ve katilleri varsa azmettirenleri bulsun. Bu konunun açığa kavuşması için de biz de elimizden geleni yaparız.”

‘Çirkin para verdi’

Cinayeti para için işlediğini anlatan Yumaç, ifadesinde ‘siyah cip’ten de bahsetmişti: “Mermer ocağında çalışan, adını bilmediğim, 65-70 yaşlarında, siyah cip kullanan, beyaz saçlı, sürekli kirli sakalla gezen, 1.65 boylarında ‘Çirkin’ lakaplı adam 8 Mayıs günü yanıma geldi. Bana ‘Cebinde paran var mı?’ dedi. ‘Yok’ dedim. ‘Sana bir iş teklif edeceğim’ dedi. Cebinden 3 bin lira çıkarıp verdi. ‘Bizim ocak bunlar yüzünden kapandı, sen bunları hallet, şu 3 bin lirayı al, 47 bin lirayı da sonra vereceğim’ dedi. ‘Silah nasıl olacak’ dedim. ‘Silahı kendin bilirsin’ dedi, başka bir şey konuşmadık.”

(Fotoğraf: DHA)

 

Çevreci çiftin katili: Kapatılan mermer ocağında 'Çirkin' lakaplı kişi beni 50 bin liraya tuttu

 

Eski DSP il başkanı Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşinin katili yakalandı