Dihaber’e göre; OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ihraç edildikten sonra fırın açan öğretmen Fecri Aydın, “Onurumu satmaktansa ekmek satarım daha iyi” dedi.

Sendikal faaliyet ve muhalif duruşundan kaynaklı iki kez Yozgat’a sürgün edilen ve her seferinde mahkeme kararlarıyla geri dönen Aydın, OHAL’de ise 275 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 29 Ekim 2016 tarihinde ihraç edildi.

Aydın ihraç sonrası geçimini sağlamak için alternatif bir iş arayışına girmiş ve kendisine Ağrı’nın Taşlıçay ilçesinde ekmek fırını açmış.

Aydın, 5 kişiyle birlikte çalışıyor. 3 kişinin hamur hazırladığı fırında 2 kişi ise fırında kürek sallıyor.

İhraç sebebini hala öğrenemediğini belirten Aydın, “Adli ve idari hiçbir ceza almamışım. Tamamen keyfi bir şekilde işimden edildim” diyor.

Çocuğu doğarken Yozgat’ta sürgünde, çocuğunun birinci doğum gününde ihraç

Tek çocuğu olan Aydın, çocuğu dünyaya geldiği dönem sendika faaliyetlerinden dolayı Yozgat’ta sürgünde olduğu için eşinin yanında olmadığını, çocuğunun birinci doğum gününde ise ihraç edildiği haberini aldığını söylüyor.

“Onurumu satmadım, ekmek satıyorum”

Aydın ihracın ardından ekmek fırını açma hikayesini ise şöyle anlatıyor:

Onurumu satmak yerine ekmek satarım dedim. Ardından da bu işe giriştim.

“Kimse iktidara yalvarmasın, dik durursak güzel günler göreceğiz”

Yeni işinden kaynaklı olumlu tepkiler aldığını belirten Aydın, şöyle devam ediyor:

İlgi ve güzel tepkiler karşısında çok mutlu oldum. Bir fırın günde 500 ekmek satıyorsa, ben bin beş yüz ekmek satıyorum. Bu durum bana gurur veriyor.

Bizim mücadelemiz bizden önceki devrimci mücadeleden gelenlerin devamıdır. Hiç kimse AKP’den yalvarırcasına bir şey istemesin. Bizler dik durursak, bu sıkıntılı günleri değiştirirsek, güzel günler göreceğiz.

(Fotoğraf: Dihaber)