DHA’nın Die Welt’ten aktardığına göre AB Gelişmeden Sorumlu yetkili Komisyon Üyesi Johannes Hahn, “Hepimizin Türkiye’ye karşı büyük sabır gösterdiğini düşünüyorum. Türkiye’nin buna değer vermediği görünüyor” dedi.

Tüm aksi söylemlere karşı Türkiye’nin giderek Avrupa standartlarından uzaklaştığını dile getiren Hahn, ”İnsan hakları savunucularının, gazetecilerin ve muhaliflerin tutuklanması kabul edilemez” ifadelerinde bulundu.

“Oyunun Büyük Kaybedeni Türkiye Halkıdır”

Alman Dış Ticaret Odası da hükümetin son aldığı önlemleri benimsediklerini açıkladı. ”Rheinische Post” gazetesine konuşan Alman Dış Ticaret Odası Başkanı Anton Börner, ilişkilerin bu denli gerilmesinin Türkiye ekonomisini çok olumsuz etkileyeceğini söyledi ve ”Bu oyunda en büyük kaybeden Türk halkıdır” sözlerini ekledi. Börner, Türkiye’deki turizmin çökebileceğine ve yabancı yatırım sermayesinin kurutulabileceğine de dikkat çekti.

Seehofer AB’nin Mali Yardımlarına Karşı

Hıristiyan Birlik Partisi (CSU) Başkanı Horst Seehofer ise Türkiye’deki güncel siyasi gelişmeler doğrultusunda AB’nin parasal yardımlarını kesmesini talep ediyor. Münih-Germering’deki ilçe parti toplantısında konuşan Seehofer, ”Türkiye’de aylardır olan bitenler tahammül edilemez aşamaya gelmiştir” diye konuştu. Avrupa Birliği fonundan 2020 yılına kadar Türkiye’ye verilmesi planlanan 4,2 milyar Avro’nun dondurulmasını isteyen Seehofer, Türkiye’nin AB üyeliğine de itirazını yeniledi.

Federal Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı bir konuşmada Türkiye’ye yönelik Alman politikasında”Yeniden düzenlemeye” gidileceğini açıklayarak ülkeye seyahat etmenin risklerini ortaya koymuştu. Öte yanda Alman şirketlerinin Türkiye’deki yatırımları için devlet garantilerinin inceleme altına alınacağı bildirmişti. Bu önlem kararları, Türkiye’de aralarında Peter Steudtner’in de bulunduğu insan hakları aktivistlerinin gözaltına alınmasından sonra alındı.

Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Almanya’nın bu kararına karşı açıklamada bulunarak “Hasbelkader yakaladıkları zenginlikle şimdi tehdit etmeye kalkıyorlar” demişti.

(Fotoğraf: Reuters)