EHP Gençliği, OHAL rejimine karşı mücadele çağrısını paylaştı. "Geleceksizlik kaygısıyla kendilerini hazırlayan ve çalışırken sömürülmeye mahkum edilen gençler bu mücadelenin en ön saflarında olmalıdır." denilen açıklamada şu ifadeler yer alıyor:
 
"Türkiye'de demokratik hak mücadelesinin en hızlı sivrildiği dönemde, adalet isteyen her kesimden insan, mağdur edildiği OHAL rejimine karşı mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Geleceksizlik kaygısıyla kendilerini hazırlayan ve çalışırken sömürülmeye mahkum edilen gençler bu mücadelenin en ön saflarında olmalıdır.

(...)

Bilinmelidir ki gençlerin her ay yayınlanan işsizlik rakamlarına ‘artı bir’ olmama gibi bir lüksü yok artık. Görünüyor ki ne kişisel gelişim safsataları ne de birden fazla üniversite okuma serüvenleri gençlere insanca yaşayabileceği bir geleceği sunmuyor. Türkiye’nin tüm illerinde üniversiteler kurarak bunu ‘Bakın her ilde bir üniversite var, artık gençlerin okumama gibi bir durumu yok’ açıklamasıyla esas vahim durumu gizleme çabası çok bariz bilimsel verilerle ortadadır. Tüm illerde kurulan üniversitelerin getirdiği sonuç işsizliği çözmemekle birlikte, nitelikli, diplomalı işsiz yaratmak olmuştur. Bu üniversitelerden mezun olan gençler, iş bulmanın diploma almak ile gerçekleşemeyeceği gerçeğiyle yüz yüze kalmıştır. Genç işsizlerin sayısı milyonları bulmuş durumdayken, bunu engellemek yerine sömürüyü fazlaca derinleştirme çabası kötü tabloyu daha da kötüleştirecektir."

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız.