Türkiye'de, aralarında bir Alman vatandaşının da olduğu altı insan hakları savunucusunun tutuklanmasının ardından iki ülke arasında tırmanan gerginlik, kamuoyu araştırmalarına da yansıdı.

Deutsche Welle’de yer alan habere göre Infratest dimap şirketinin yürüttüğü ve bin dört kişinin katıldığı "Almanya Trendi" anketine göre Almanların yüzde 80'i Alman hükümetinin insan hakları savunucularının tutuklanmasına tepki olarak ekonomik yaptırımları devreye sokmasına destek verirken, yüzde 16'lık kesim bu görüşe karşı çıktı.

Almanların yüzde 81'i Türkiye'deki demokrasi konusunda endişeli

5 Temmuz'da İstanbul Büyükada'da bir toplantı sırasında gözaltına alınan  insan hakları savunucularından, aralarında Almanya vatandaşı eğitmen Peter Steudtner'in de bulunduğu 6'sının tutuklanması Alman hükümetinin yoğun tepkisine neden olmuş, Dışişleri Bakanı Gabriel, artık farklı bir Türkiye politikası izleneceğini açıklamıştı. Gabriel bu bağlamda Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısının sertleştirilmesi, ihracat ve yatırım kredi garantileri ile AB mali yardımlarının gözden geçirilmesi gibi önlemler telaffuz etmişti.

ARD anketinin bir başka sonucu ise, Almanların yüzde 81'inin Türkiye'deki demokrasi konusunda endişeli olduğu yönünde. Ancak kuruluş, bu oranın şubat ayında yapılan ankete göre 8 puanlık bir azalmaya işaret ettiğine de dikkat çekti.

(Fotoğraf: Reuters)