Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki Vicdan ve Adalet Nöbeti bugün (8 Ağustos) sona erdi. Saat 18:00'da Vicdan ve Adalet Nöbeti, Kadıköy rıhtımında Van'a uğurlandı.
 
Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni sonlandırdıktan sonra Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak basın açıklaması için yürüyüşe geçen HDP milletvekilleri Kadıköy Boğa Heykeli önüne vardıklarında polis biber gazı ile saldırdı. Saldırıya rağmen eylemi sürdüren yurttaşlar polislere alkışlar ve sloganlarla karşılık verdi. 
 
Polis ekipleri milletvekillerine eşlik etmek isteyen gruba zor kullanarak dağıttı. HDP’li vekillerle birlikte yürümek isteyenler polise tepki gösterirken, dört kişi yere yatırılıp ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan Anıl Deniz Gider, Mehmet Emin Kurtal, Vayis Adıgüzel, Erkan yıldırım, Sadık Baran Kadıköy Rıhtım’daki polis karakoluna götürüldü.
"Bizden korkuyorsunuz çünkü sizi iktidardan düşüren parti biziz"
 
İskelede HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, yaptığı açıklamada "Eşbaşkanlarımız içeride bizler dışarıda zulmün gözünün içine bakmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı:
 
"Diyorlar ki 'yeni bir devlet kuruluyor.' Bu devletin neresi yeni? Onların asit kuyuları vardı, senin de Cizre'de bodrumların var. Recep Tayyip Erdoğan, sen de zulümle abad olunmayacağını göreceksin. HDP halkın umudu. Bunu sen de göreceksin ve kabul edeceksin. Vicdan ve adalet nöbetini sokak sokak taşıyarak, bu mücadelenin en önde giden partisi olacağız. HDP umuttur, umut dimdik ayakta. Bizden korkuyorsunuz. Çünkü sizi iktidardan düşüren parti biziz. Bize saldırmanız bu yüzden. Ama görüyorsunuz HDP bitmiyor.

 
"Mutlaka kazanacağız"

Bizler Abbas Ağa Parkı’nda ‘durmayalım faşizmi durduralım’ dedik. Bu ülkede en temel insan hakları yok ediliyor. Hukuk üstünlüğü ve ilkeleri katlediliyor. Emekçilere saldırılıyor, emekçi kazanımları yok ediliyor. Bizler yeni bir yaşam için mücadele ediyoruz.

Nöbet sırasında kendilerini ziyaret edenlere teşekkür eden Kemalbay, şunları kaydetti: Bizi destekleyen mücadeleye katkı yapan bütün demokrasi güçlerine teşekkür ederim. Buradaki Vicdan ve Adalet Nöbetimizi Van’a uğurlamak istiyoruz. Serhat halkına seslenmek istiyorum: Selam olsun Van halkına dayanışmasını desteğini esirgemeyecek Van halkına. Direne direne başaracağız, mutlaka kazanacağız.”

(Fotoğraflar: HDP Basın)