Çok sayıda taraftar Samsun'da oynanan Süper Kupa mücadelesi esnasında sahaya girmiş, sahaya da 'kelebek' diye tabir edilen bir bıçak atılmıştı.

Ne oldu?

Maç öncesi siyah beyazlı taraftarlar İzmir Marşı söylediği sırada Konyaspor taraftarları ıslık çaldı ve pet şişe fırlattı.

Beşiktaş taraftarları ise "Türkiye laiktir, kaik kalacak" diye bağırdı.

Konyaspor taraftarları Beşiktaşlı taraftarlara "PKK dışarı. Ya Allah Bismillah Allah'ü Ekber" şeklinde tekbir getirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı’ndan açıklama: En önemli işimiz şiddeti önlemek

Gençlik ve Spor Bakanı, olaylı geçen Beşiktaş-Konyaspor maçına ilişkin açıklama yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Beşiktaş ve Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa maçında yaşanan olaylara ilişkin açıklama yaptı.

Süper Kupa'yı alan Konyaspor'u kutladığını söyleyen Bak, "En önemli işimiz şiddeti önlemek olacak. Burada gördüğümüz tablo hem Türk sporuna hem de bizim gibi misafirperver bir ülkenin insanlarına yakışmıyor. Şiddetle ilgili konuları çok detaylı bir şekilde ele alıp, 6222 sayılı yasanın gerekleriyle ilgili birimlerle koordineli bir şekilde bu tip olayların meydana gelmemesi için önleyici tedbirlerinden başlayıp yasanın gerektirdiği uygulamaların yapılması bizim için önem arz ediyor" ifadelerini kullandı.

 

Şiddete müsaade edemeyeceklerini söyleyen bakan, "Tabii dünyanın sorunu futboldaki bu şiddet, fanatik taraftarların durumu. Bunu çözmek için taraftarın eğitiminden, onlarla ilişki kurulması noktasına ve alınacak tedbirleri de en iyi şekilde değerlendirerek yasa çerçevesinde bu işin tekrarlanmaması için önemleri almaya çalışacağız" diye konuştu.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş'ın şikayeti üzerine soruşturma başlattı

Beşiktaş Konyaspor maçında meydana gelen olaylarla ilgili Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunmuştu.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı da Beşiktaş-Konyaspor finalinde çıkan olaylar için soruşturma başlattığını açıkladı.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Beşiktaş ile Atiker Konyaspor arasında oynanan Süper Kupa finaliyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Başsavcılık'tan yapılan açıklama şöyle:

"Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 06.08.2017 tarihinde Samsun Yeni 19 Mayıs Stadyumunda, Beşiktaş ile Konyaspor kulübü arasında oynanmasına karar verilen Türkcell Süper Kupa 2017 futbol karşılaşması sonrasında meydana gelen olaylarla ilgili olarak kamu malına zarar verme, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi Kanunu’na Muhalefet, Görevi İhmal ve Kamu görevlilerine direnme suçları kapsamında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığımızca Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince resen soruşturma başlatılmıştır."

 

CHP’li Tanrıkulu ve İlgezdi yaşananları meclise taşıdı

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gamze Akkuş İlgezdi, Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın yanıtlaması istemiyle soru önergeleri verdi.
Beşiktaş-Konyaspor maçında yaşananlar üzerine verilen önergelerde “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” pankartının stada alınmadığı iddiası soruldu. Pankartın içeri alınmama gerekçesinin açıklanması talep edilirken, emniyet görevlilerinin “izinsiz pankart” gerekçesinin ne kadar gerçeği yansıttığı sorgulandı.

Tanrıkulu, “Beşiktaş - Konyaspor maçında içeri alınmasına izin verilen pankartlar hangileridir?  Bahse konu pankartlar için kimler hangi makamlardan 48 saat önce izin almışlardır? ‘İzmir Marşı’, “Yaşa Mustafa Kemal Paşa” yazılı pankartların maçlara alınmaması hususunda talimat verildiği iddiaları doğru mudur? İddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır?” sorularını sordu. 

Gamze Akkuş İlgezdi ise şu soruların yanıtını istedi:


*6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da Atatürk pankartlarının yasaklanmasına dair madde var mıdır?
*”Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa” yazılı pankartın girişine izin vermeyen güvenlik görevlileri, bıçak ve meşalelerin girişine nasıl izin vermiştir?
*Pankartın stada girişi engellenmiş fakat İzmir Marşı’nın okunmasına engel olunamamıştır. İzmir Marşı’nı okumak için kaç saat önceden ve hangi makamdan izin almak gerekmektedir? İzmir Marşı’nı “izinsiz” okuyan taraftarlar hakkında yasal işlem başlatılacak mıdır?
*Pankartı stada sokmayarak “Tarihi bir başarıya imza atan” ve sonrasında sahaya giren binlerce taraftara seyirci kalan güvenlik görevlilerini nasıl ödüllendirmeyi düşünüyorsunuz?
*Passolig ile sporda şiddeti önlemeyi düşünüyordunuz. Ancak Süper Kupa Finalinde Passolig uygulanmadığı ve taraftarların kontrolsüz bir şekilde içeri alındığı ortaya çıkmıştır. Passolig uygulamasının bu maç için devre dışı bırakılmasının gerekçesi nedir? Sahaya organize şekilde giren taraftarlar nasıl tespit edilecektir?
*”Yaşa Mustafa Kemal Yaşa Pankartı”nı stada sokmak isteyen taraftarların passolig kartlarına bir işlem yapılacak mıdır? Sahaya girerek, müsabaka güvenliğini tehlikeye düşüren taraftarların passolig kartları iptal edilecek midir?
* Maç öncesi oluşan yoğunluk nedeniyle x-ray cihazlarının kaldırıldığı ve taraftarların üstünün aranmadan tribünlere alındığı iddiaları doğru mudur?”