Cumhuriyet Halk Partisi'nde Devrimci Demokratlar "2019'un Tekrarı Yoktur" başlıklı bir açıklama yayınladı. Açıklamada 2019 seçimlerine kadar kalan sürenin iyi değerlendirmesi gerektiği belirtilirken "Elimizde tek atımlık bir barut kaldı. O da 2019 Seçimleri. Ve bu seçimlerde ne pahasına olursa olsun iktidar olmaktır." denildi.

CHP'nin üzerindeki yılgınlığın atılmasının gerektiğinin söylendiği açıklamada "Referandum, Adalet Yürüyüşü, milyonların buluştuğu İstanbul Maltepe Mitingi çok moral verici ancak sonuç için daha çok adıma ihtiyacımız var!" ifadeleri kullanıldı.

CHP'ye mücadele dozunun yükseltilmesi çağrısı yapıldığı açıklamada bu süreçte yapılması gereken adımlar belirtildi. Açıklamada bahsedilen adımlar ise şöyle: 

Hayır Meclisleri'nde aktif rol üstlenmeliyiz

Ülke çapında ve her birimde “Hayır Meclislerinde” aktif roller üstenilmeli, hayırları çoğaltan tüm güçlerle yurttaşların aktif katılımlarının sağlandığı güç birliği, ittifaklar konusunda tereddütlü davranılmamalı. Herkesi olduğu gibi kabul ederek birlikte başarma hedeflenmelidir.

Hayatın her alanında omuz omuza olduğumuz gerçeğini siyasete yansıtmalıyız

Gerçekler her yerde ve ilkesel bütünlük içerisinde tavizsiz savunulmalıdır. Kürtlerle, Alevilerle, sosyalistlerle bir araya gelirsek bize çamur atarlar, bunu kullanırlar endişeleriyle hareket edilmemelidir. 

AKP’nin maskesinin adalet konusuyla düşürülmesi gibi diğer konularda da ezberler bozulmalıdır

Halkımızın % 65’i hükümetin adaletsizliğine inanıyor yani bizim adaleti sahiplenmemizi doğru buluyor. Bu proaktiflik kesintisiz devam ettirilmelidir. 

Sandıklara sahip çıkma organizasyonu derhal hayata geçirilmelidir


Binlerce sandığın boş kaldığı seçimler artık yaşatılmamalıdır. Hele hele YSK’nın anti demokratik, hukuk tanımaz kararlarına anında itiraz edecek çoklu ve etkin mekanizmalar derhal kurulmalıdır.

CHP kadroları yenilenmelidir

Kongreler ve kurultay süreciyle birlikte CHP, çoğulcu, katılımcı, eşitlikçi, özgürlükçü ve statüko karşıtı bir anlayışa evirilmelidir. Gün ülkeye, partiye sahip çıkma günüdür.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayınız