Vicdan ve Adalet Nöbeti bugün de, her gün yapıldığı gibi sabah sporu ve çevre temizliği ile başladı.

Bugün HDP Parti Meclisi üyesi sanatçı Pınar Aydınlar, nöbetin ilk ziyaretçisi oldu. Daha sonradan HDP ve DBP ilçe örgütleri ile birlikte gelen partililer nöbete desteklerini sundu. 

Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUYAD-DER) ile Mezopotamya Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nden (MEYA-DER) temsilciler de ziyarette bulundu. 

Van'daki Vicdan ve Adalet Nöbeti'ne HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Van Milletvekilleri Lezgin Botan, Bedia Özgökçe Ertan, Adem Geveri, Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Iğdır Milletvekili Mehmet Emin Adıyaman ile Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan, HDP, DBP Van il ve ilçe örgütleri katıldı.

Burada açıklamalarda bulunan HDP Grup Sözcüsü Osman Baydemir, konuşmasının tamamını Kürtçe yaptı. 

'AKP yolunu şaşırmış'

HDP Sözcüsü Baydemir, Türkiye tarihindeki en büyük siyasi hamlenin 2013 yılında ilan edilen 'çözüm süreci' olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ama bildiğiniz gibi 2013 ile 2015 yılları arasında AKP hükümeti kendi çıkarı için, barış masasını devirdi. Bir kez daha bizim bölgemiz ateş yerine döndü. Bugün bu topraklarda anneler gözyaşı döküyor. Asker, polis, gerilla ya da siviller yaşamını yitiriyor. Bu ölümlerin en büyük sebebi AKP hükümetinin politikaları ve AKP ile MHP’nin ittifakının bir sonucudur.

Bu milletin seçilmişleri zindanlarda. Bu da gösteriyor ki AKP yolunu şaşırmış, AKP artık MHP’nin ortağıdır. Bu ortaklık bütün ülkeyi zindana çevirmiş durumda. Bugün birçok yerde 50 bin,100 bin nüfusu olan bir topluluk devlet statüsü kazanmış, ama bakıyorsunuz ki Türkiye hapishanelerinde bu sayıdan çok daha fazla siyasi tutuklu bulunuyor."

Şemdinli’de olanlar Filistin’de olsaydı

Son bir haftada bölgede yaşanan işkence görüntülerine ve Van T Tipi Cezaevinde yaşananlara değinen Baydemir, “Van F Tipi Cezaevinde kadın tutsaklara yönelik ahlaksız bir şiddet uygulanmıştır. Avukatları gidip görüşemiyor, aileleri haber alamıyor. Şemdinli’de Şapatan köyünde yaşanan işkenceler kamuoyuna yansıdı. İşte AKP ve MHP’nin ortaklığının sonucudur.”

“80 yaşındaki kadına işkence yapılıyor. Eğer bu olay Filistin’de olsaydı Erdoğan bütün dünyayı ‘Müslüman kardeşlerimize işkence yapılıyor’ diye ayağa kaldırırdı. Bu vicdan hareketi sadece HDP’nin değil vicdanı olan herkesin sahip çıkması gerekiyor” ifadesinde bulundu.” 

‘Birlikte başaracağız’

AKP’nin Kürt düşmanlığı üzerinden siyaset yaptığını ifade eden Baydemir, şöyle devam etti:

“Bugün devlet siyasetini Kürt düşmanlığı üzerinden yapıyor. Fırat Kalkanı adıyla Kürtlerin kazanımını engellemeye çalışıyor. AKP Sykes Picot’un devamını istiyor. Amed ve Ankara Garı Katliamı’nı yapan IŞİD’liler serbest bırakılırken, barışı ve kardeşliği savunan Sayın Selahattin Demirtaş hâlâ tutuklu bulunuyor. 

Bu da gösteriyor ki AKP’nin tek derdi Kürt düşmanlığıdır. Ama tarih boyunca Kürtlere düşmanlık yapanlar sonuç alamadı, bundan sonra da sonuç alamayacaklar. Erdoğan önceki gün Rize’de Efrîn’e saldırıdan söz ediyordu. Peki, Kürt düşmanlığı yapan Saddam Hüseyin’in akıbeti ortada. Saddam Hüseyin o kadar Halepçe’de katliam yaptı, Hiroşima’ya atom bombası atıldı ama faşizmin yıktığı tüm bu kentler nasıl yeniden inşa olduysa Erdoğan’ın yıktığı Cizre, Gever, Silopi ve Şırnak yeniden inşa edilecek. Bunu hep birlikte başaracağız.” 

Konuşmanın ardından CHP Van İl Başkanı Mehmet Kurukcu ile beraberindeki bir grup HDP'li vekilleri ziyaret ederek destekte bulundu.

(Fotoğraflar: dihaber)