Adıyaman Üniversitesi'nde cemaate yönelik soruşturma için kurulan komisyon görüşmelerinde geçtiği iddia edilen bir diyalog sosyal medyada paylaşım rekoru kırmıştı. İddiaya göre diyalog şu şekilde:

 
"Adıyaman Üniversitesi FETÖ soruşturma komisyonu başkanı şüpheliye soruyor:
- Cemaat toplantılarına gitmişsin. Doğru mu?
- Evet gittim.
- Nasıl gittin?
- Arif götürdü.
- Arif kim?
- Yanınızda oturuyor.
Soruşturma şöyle devam ediyor:
- Arif bu adamı toplantılara sen mi götürdün?
- Başkanım, birlikte götürmüştük ya..."

Rektörlükten açıklama geldi


Kullanıcılar tarafında şaka zannedilen bu diyaloğun Adıyaman Üniversitesi'nin açıklamasıyla birlikte gerçek olduğu anlaşıldı. Adıyaman Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Arif" adlı şahsa ilişkin "Arif Bey, görüş olarak FETÖ'nün haz etmediği, ülkesini ve milletini seven bir kişidir" ifadeleri kullanılırken, şahsın soyadının verilmemesi dikkat çekti. 
 
Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:
 
“15 Temmuz darbe girişiminden sonra üniversitemizde FETÖ soruşturmaları ile ilgili toplam 4 komisyon kurulmuştur. Bunlardan biri idari personel ve diğer üçü ise akademik personelin soruşturması ile ilgilidir. İdari personelin soruşturmasında bir şüpheli ifade verirken, kendisinin gittiği sohbete - bu idari personel soruşturma heyetinde kayıt tutma maksatlı raportör olarak bulunan - Arif Beyin de gittiğinden bahsetmiştir. Akabinde raportör olarak bulunan bu kişinin de sorgusu yapılmış ve bu sohbete katılımının 2013 tarihinden önce olduğu ve 17-25 Aralık tarihinden çok önce bunlarla şiddetle karşı karşıya geldiği tespit edilmiştir. Arif Bey, görüş olarak FETÖ nün haz etmediği, ülkesini ve milletini seven bir kişidir."

Öte yandan açıklamanın sonunda Arif Bey'in birkaç kere sohbete gitmiş olmasıyla cemaatçi olduğunu söylemenin mümkün olmadığı ifade edildi.

(Fotoğraf: adiyaman.edu)