Hayati Yazıcı A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Alman Focus dergisine verdiği mülakat ve Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın'ın 15 Temmuz açıklamalarına dair bir soru üzerine Yazıcı, "Bir anamuhalefet partisi Sayın Genel Başkanı ve yine aynı partinin bir milletvekilinin söylemleri ne akılla ne mantıkla ne izanla, ne vicdanla asla bağdaşır değil." dedi.

"Türkiye demokratik bir ülke"

Yazıcı; akıl, mantık, izan ve vicdanını zorlayan söylemler hakkında şu sözlerle devam etti:

"Sayın Kılıçdaroğlu Alman Focus dergisine verdiği mülakatta aynı Türkiye düşmanlarının kullandığı sözcükleri kullanıyor. 'Türkiye'de mal ve can güvenliği yok.' Bakın devletin en temel görevi vatandaşının mal ve can güvenliğini temin etmektir ve Türkiye Cumhuriyeti devleti bu konuda son derece hassas. Bütün imkanlarını, mücadelesini vatandaşının öncelikle can güvenliği ve elbette ki mal güvenliği için seferber etmiş durumda. Türkiye bir hukuk devleti, demokratik bir ülke. Sorumluluk mevkisinde olan bir kişinin Türkiye düşmanı veya terörist kümelerin sözcüleri gibi Türkiye aleyhinde, hele hele bir yabancı dergiye, hele hele Türkiye’ye olur olmaz konularda sorun çıkartan, sorun üreten bir ülkenin dergisine bu mülakatı vermesi, bu tür sözcükleri kullanması sorumsuzluktur, aymazlıktır ve üzüntü vericidir.

"Erken seçim gündemimizde yok"

Erken seçimler konusunda da AKP'nin gerçekçi bir parti olduğunu vurgulayarak, öyle bir planlarının olmadığını belirtti. Sonra şu ifadeleri kullandı:

"Dünyada olup bitenlerle Türkiye’nin durumunu kıyasladığınız zaman sosyoekonomik olarak hangi kriteri, hangi alanı dikkate alırsanız mevcut koşullara rağmen iyileştirmeler devam ederken seçimi gerekli kılan şey ne? Bir yerde tıkanırsınız, siyasetin yürüyeceği alan yoktur, bir tıkanma var, çözüm seçimdir. 'Efendim, hükümetin faaliyet alanı kısıtlanmıştır çözüm seçimdir.' Bunların hiçbirisi yok. Erken seçim bizim gündemimizde yok. İnşallah her üç seçimi de 2019’da anayasada, yasalarda öngörülen tarihte gerçekleştireceğiz."

(Fotoğraf: İHA)