HDP’nin  25 Temmuz’da Diyarbakır’da başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti, Diyarbakır, İstanbul ve Van'dan sonra İzmir’e taşındı. Nöbet öncesi yürüyüş yapıldı, Nöbet alanına gelindiğinde ise HDP’li milletvekilleri ablukaya alındı. Desteğe gelenlerle birlikte vekillere de polis saldırdı.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önün toplanan kitle ellerinde, “Vicdan adalet”, “Kadınların kazanımları yok edilemez” , “Durmayalım birlikte değiştirelim” yazılı dövizler taşıdı. Nöbete HDP’li Milletvekillerinden Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan, Dilan Dirayet Taşdemir, Ayşe Acar Başaran, Mizgin Irgat, Aycan İrmez, Besime Konca, Erdal Ataş, Ali Atalan, Behçet Yıldırım katıldı.

HDP Grup Baskanvekili Ahmet Yıldırım burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yola çıkarken demokratik siyaseti ön plana aldık.  Anayasa ve yasaları en fazla ihlal eden siyasi iktidardır. Sosyal yaşama katılımın tüm kanallarını kapatmak istiyorlar. Başlattığımız adalet ve vicdan nöbetinin İzmir’deki startını veriyoruz. İzmir Türkiye’dir, Türkiye İzmir’dir. Bu nedenle finali İzmir’de yapıyoruz.”

Açıklamanın ardından polis HDP’li vekilleri yine ablukaya aldı. Polis, destek için gelenlere  de saldırırken olaylar sırasında vekiller de darbedildi. Şu ana kadar 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Polisin bir kişiyi darbederken kaşını patlattığı öne sürüldü.

Aziz Kocaoğlu ziyaret edildi

Vicdan ve Adalet Nöbeti başlamadan önce HDP heyeti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’yu ziyaret etti.


Nöbet öncesi HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve İzmir milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü ile Müslüm Doğan’ın da aralarında olduğu heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'yu makamında ziyaret etti.


HDP İzmir İl Eş Başkanı Gülay Gün Bilici, Aziz Kocaoğlu'nun Gündoğdu Meydanı’na dayanışma ziyaretinde bulunacağını söyledi.

HDP Grup Toplantısı İzmir’de yapılıyor

(Fotoğraf:@HDPgenelmerkezi)

Polisin saldırısıyla birlikte grup toplantıları 2 saat ertelenen HDP’liler alana girdikten sonra grup toplantısına başladı. Toplantıda konuşan Osman Baydemir’in konuşmasından konu başlıkları şunlar:

Özgürlük bu ülkede her bir yurttaşın teneffüs ettiği bir atmosfer olana kadar durmadık durmayacağız!

Faşizm öyle bir illet ki sesten korkuyor, sesten! Mikrofonun alana alınmasından korkuyor. And olsun, özgürlüğün sesi susmayacak!

Amed’den aldığımız güç, İstanbul’da biriktirdiğimiz dayanışma, Van’ın vicdan çağrıyla, İzmir’den Nuriye ve Semih’i selamlıyoruz.

Bu bariyerler darbenin siyasi ayağının kim olduğunun göstergesidir. Nöbetlerimizin başladığı günden bugüne buna ayna tutuyoruz.

Meclis'te haykırmıştık: Vekillerin dokunulmazlığını kaldırıp savaş suçu işleyenlere verirseniz darbe mekaniği devreye girer! 

Hükümete soruyoruz hangi kirli pazarlığın sonucudur IŞİD’lilerin elini kolunu sallayarak emniyete girebilmesi?

Şehirleri yakanlar, yıkanlar yargılanmasın diye çıkartılan yasa 14 Temmuz'da onaylanmıştı. Hemen ertesi gün darbe gerçekleşti.

Eğer gerçekten darbeye karşıysanız savaş suçlularına dokunulmazlık sağlayan yasayı geri çekin. Çekmezseniz siz darbecisiniz!

Neden eşbaşkanlarımız, vekillerimiz hala cemaatin hazırladığı fezlekelerden yargılanıyor. Demek ki işbirliğiniz devam ediyor!

Ey AKP Genel Başkanı, senin teşkilatlarında metal yorgunluğu yok, senin mantalitende iflas var, iflas!

Nöbetimizin en önemli amacı yaşatmaktır. Erenlerin toprağa düşmemesi için vicdan ve adalete sarılmak dışında çıkış yoktur.

Hepimizin çabası Erenlerin, Ceylanların, Uğurların, Mirayların, Veysellerin toprağa düşmemesi içindir.

(Fotoğraf: Evrensel)