15 Temmuz darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın 11'inci celsesi başladı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları'nda görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM, Başbakanlık, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın da arasında bulunduğu müştekilerin avukatları ve bazı müştekiler katıldı. 

Kurmay Yarbay Metin Bilici davada savunma yaptı.

"Suç varsa benimdir, onlar emirleri uyguladı"

Kursiyer teğmen ve astsubayları silahlandırarak, sivil araçlarla Mamak'tan Akıncı Üssü'ne götürdüğü iddiasıyla yargılanan MEBS Okulu Öğrenci ve Kurslar Tabur eski Komutanı Kurmay Yarbay Metin Bilici savunma gerçekleştirdi.

Bilal Akyüz'den aldığı emir üzerine Akıncı Üssü'ne gittiğini anlatan sanık Bilici, "Kursiyer teğmenler ve bölük komutan vekilinin darbeye teşebbüs kapsamında hiçbir suçu yoktur. Onların benim verdiğim emirlerden kaynaklanan bir suçu varsa, suçlamalar direkt benimdir. Çünkü onlar yapmak zorunda oldukları verdiğim emirleri yerine getirdiler" dedi.

"Darbeden haberim olsaydı önceden hazırlık yapardım"

"Darbeden önceden haberim olsaydı daha önceden hazırlık yaptırırdım. Bununla ilgili birliğimde ne bir toplantı yaptım, ne de darbe girişimi kapsamında kimseye emir vermedim." diyen Bilici, aldığı emirlerin kanunsuz olduğunu düşünmediğini aktardı. Bilici, "Tek cümle ile o gün yaptığım şey; sıkıyönetim kapsamında TSK bünyesindeki bir birliğin emniyetinin takviye edilmesi için aldığım kanunsuz olmayan, hizmete müteakip emir üzerine, emniyeti takviye etmeleri için kursiyerleri Akıncı Üssü'ne götürme ve havacıların emrine vermektir." şeklinde konuştu.