Büyükşehir belediyesi ile ODTÜ daha önce ‘tünel yol’da uzlaşmıştı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayladığı plandaki, ‘yolun aç-kapa yöntemiyle yapılamayacağı’ notu kaldırılmıştı.

Belediye Başkanı Melih Gökçe de yola karşı çıkan meslek odalarına yüklenip, “Bu yolu ya yapacağız ya yapacağız” demişti.

ODTÜ rektörü bugün düzenlediği basın toplantısında ‘aç-kapa’ yol sistemine karşı olduklarını açıkladı.

24 hektar orman yol olacak, 94 hektarlık ormanın bağlantısı kopacak

CNN Türk’ün aktardığı bilgilere göre;  Kök, düzenlediği basın toplantısında, 1. derece doğal SİT alanı statüsündeki alana yapılması planlanan aç-kapa sistemli yolun araziye geri dönüşü olmayan bir zarar vereceğini söyledi. Yaklaşık 4,8 km uzunluğunda ve 50 metre genişliğinde olacağı öngörülen taşıt yolunun 24 hektara yakın bir orman alanını (yaklaşık 19 futbol sahası) yok edeceğini belirten ODTÜ rektörü, bunun yanısıra bu yol ile ODTÜ’nün batı sınırı arasında kalan yaklaşık 94 hektarlık orman alanının (yaklaşık 74 futbol sahası) ODTÜ arazisiyle ilişkisinin kopacağını aktardı.

Kök, sözlerine şöyle devam etti: 

“ODTÜ arazisi, yüzde 87’si orman olan bir ekosistemdir. Aç kapa yöntemiyle yaptığımız zaman büyük bölümü 1. derece doğal SİT alanı statüsünde olan bu alan geri dönüşü olmayan bir zarara uğrayacaktır.

Bunun yanı sıra, burada aç kapa yöntemiyle yapılacak yol maliyeti 1 birim ise diğer teknolojiyle yaptığımız zaman maliyet 1.2 birim oluyor. ODTÜ’den geçmesi planlanan, Malazgirt Bulvarı ile Bilkent Bulvarı’nı birleştirecek 2,1 kilometrelik tünel yolun aç kapa yöntemiyle yapılmaması konusunda ısrarlıyız.”

Şehir Plancıları Odası: Aç-kapa yol çok tehlikeli

Şehir Plancıları Odası’ndan Emre Sevim plan gündeme geldiğinde şunları söylemişti: 

“Daha önce tünel yol konusunda uzlaşılmıştı. ODTÜ, Koruma Amaçlı İmar Planı’nı kendisi yapmıştı ve bu planda tünelin, ‘aç-kapa yöntemiyle yapılamayacağı’ yazıyordu. ‘Aç-kapa’ yöntemi, tünelin gövdesinin açılıp, ağaçların kesilmesi ve tünelin yapılıp üstünün toprakla kapatılmasıdır.

Diğer yöntem ise delme yöntemi. ODTÜ, delme yöntemini istiyordu ki arazi, orman zarar görmesin. Yeni yapılan plan tadilatında ‘aç-kapa’yöntemiyle yapılması gerektiğine dair plan notu çıkarılmış. Bizim karşı çıktığımız nokta bu. Bu yöntem (aç-kapa) çok tehlikeli.”

ODTÜ öğrencileri ormanına sahip çıktı

Üniversite arazisine yapılması planlanan yola karşı tepkilerini dile getiren öğrenciler üniversite A1 kapısında bir araya geldi.

Düzenlenen basın açıklamasında “Ranta ve talana karşı ODTÜ’yü savunuyoruz” diyen öğrenciler “Gökçek elini ODTÜ’den çek” sloganları attı.

(Fotoğraf: @muhalefetmedya)

ODTÜ A-1 kapısında bir basın açıklaması gerçekleştiren öğrenciler, tepkilerini şöyle dile getirdi:

“ODTÜ’nün kurulduğundan bu yana emek emek büyütülen, Ankara’nın nefesi olan, bundan tam 3 sene öncesine döndüğümüzde birlikte direndiğimiz, sahip çıktığımız ODTÜ ormanları yeniden rant için gözden çıkarılmaya çalışılıyor. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi,  çeşitli usulsüzlüklerle dayatmaya çalıştığı yol projeleriyle, trafiği azaltma ve Bilkent Şehir Hastanesi’ni kente bağlama bahanesiyle ODTÜ Ormanı’ndan üç yeni yol geçirmeyi hedef alıyor."

“Aç-kapa yöntemi ormana ciddi zarar verecek”

"Bilkent Şehir Hastanesi’ne yol geçirme bahanesiyle Gökçek’in planlarında hem kampüsün kuzey tarafında Eskişehir Yolu’na paralel şekilde, Hazırlık Bölümü’nün arkasından Öğretmenler Caddesi’yle A7 Kapısı arasında bir yol uzanıyor hem de İncek’ten Bilkent Şehir Hastanesi’ne doğru kampüsün batı sınırına yaklaşık 250 metre kadar girerek kuzey güney doğrultusunda bir yol uzanıyor.

2014 yılında ODTÜ Ormanı katledilerek yapılan yolun yapımı sırasında ODTÜ Koruma İmar Planı’nda kampüsün kuzey tarafından Eskişehir Yolu’na paralel olarak geçecek yolun aç-kapa yapılmadan tünel olarak yapılacağı notu düşülürken geçtiğimiz ay askıya çıkan planda bu notun olmadığı belirtiliyor. Bu projede aç-kapa yapılmadan tünel olarak yapılması şartı ODTÜ Rektörlüğü tarafından ısrarla eklenmeye çalışılıyor. 

Ancak bu notun kaldırılıp projenin geçmesi ise aç-kapa yapılarak ODTÜ Ormanı’na ciddi zararlar vereceği endişesi yaratıyor. Diğer yolun ise İncek tarafından kampüsün güneyinden kuzeyine doğru ODTÜ arazisine yaklaşık 250 metre girerek 50 metre genişliğinde bir yol inşa edilmesi planlanıyor.”

Aylin Nazlıaka: Onların sevdikleri tek bir yeşil var, o da doların yeşili

Eylem sırasında Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu projeleri halkın ulaşım sorununa çözüm üretmek yerine hayatı daha da zorlaştırdığını belirtti:

“Bu projelerle, yeşil doğanın her geçen gün rant uğruna katledildiği günümüzde imara kapalı, ormanlık araziden minimum 8.000 ağaç kesilerek,  Ankara’nın nefesinin de bir kısmı kesilmiş olacak. 

(Video: @inadinahaber)

ODTÜ ormanlarında yaşayan yüzlerce çeşit kuş türünün yaşam alanları talan edilmiş olacak, ve yine yüzlerce bitki türüne ev sahipliği yapıldığı ormanın tahribatıyla bitki türlerine de veda etmiş olacağız.  

Bu yol çalışmasıyla beraber minimum 8bin ağaç talan edilecek, Ankara’nın nadir yeşil alanlarının yerini gri yollar alacak ve araç trafiğiyle hava kirliliği artacak. Doğanın katledilmesinin yanında, yolun yapılacağı arazinin bir kısmı arkeolojik alana girmektedir. 

Arkeolojik anlamda değerli bölgelerde yoğun inceleme yapılmaksızın yol inşaatı yapılması geri dönülemez zararlara yol açmaktadır. Hal böyleyken yeni yol projelerinin hali hazırdaki sorunlara bir çözüm değil, biz Ankaralılar için birçok sorun ve tehlike teşkil ettiği kendini gösteriyor.”

(Fotoğraf: Kuzey Ormanları Savunması)