Başbakan Binali Yıldırım basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları şöyle:

MİT Müsteşarlığı'nın yasasıyla ilgili bir değişiklik oldu. Bundan böyle MİT Müsteşarı'yla ilgili tasarrufu Sayın Cumhurbaşkanımız yapacak. Dolayısıyla 16 Nisan referandumunu da dikkate aldığımızda, zaten yeni sistemde bütün MİT Müsteşarlığı, diğer kurumlar hepsi Cumhurbaşkanlığı bünyesinde toplanıyor. Dolayısıyla bu yapılan değişiklik 16 Nisan hükümet sistemi değişikliği ruhuna uygun olan bir değişikliktir. Kamu kuruluşlarında kurallar esastır, mevzuat içerisinde herkesin kendisine verilen görev ve sorumluluğu yapması esastır. Dolayısıyla bu meseleyi Başbakana güvensizlik, vesaire gibi bir yoruma, bir değerlendirmeye tabi tutmak iyi niyetten yoksundur.

Yıldırım, 15 Temmuz sanıklarına tek tip kıyafet giydirilmesi hazırlığına ilişkin olarak "Adalet Bakanlığımız bu konuyla ilgili çalışmalarını henüz tamamlayamadı. Çalışmalar devam ediyor" ifadesini kullandı.

Gabriel'e: Kimse Türkiye'ye ayar veremez

Başbakan Yıldırım, Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel'in Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecini değerlendirirken kullandığı  "Sorunumuz Türklerle değil, Erdoğan ile" açıklamasına şu ifadelerle tepki gösterdi:"Halt etmiş. İşine baksın. Kendi memleketinin işine baksın, Türkiye'ye ayar vermeye çalışmasınlar. Hiç kimse Türkiye'ye ayar veremez. Türkiye'nin içişlerine de kimsenin karışmaya hakkı ve haddi yoktur."

(Fotoğraf: DHA)