Ankara Valiliği’nin bugün yaptığı açıklamaya göre 9 Ağustos ile 25 Ağustos’ta toplanan İl Spor Güvenlik Kurulu toplantılarında spor müsabakalarını izlemek için gelecek sporseverlerin taşıyacağı pankartlar hakkında kararlar aldı.

Sahaya girişler polis tarafından sağlanacak 

Buna göre, 'risk düzeyi yüksek' olarak nitelendirilen müsabakalarda seyirci aramaları  polis tarafından, diğer müsabakalarda polis gözetiminde özel güvenlik tarafından yapılacak.

Ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlar alınmayacak ve bununla ilgili emanet dolapları kulüpler tarafından temin edilecek.

Stadyumlara ve spor salonlarına girişlerde sırt çantası, el çantası, valiz, poşet gibi malzemeler alınmayacak.

Tüm spor müsabakalarında stadyum ve spor alanlarına 'siyasi, ideolojik, ırkçı ve dini' içerikli pankart ve döviz alınmayacak.

Konyaspor-Beşiktaş maçını akla getirdi

Valiliğin bu kararı Beşiktaş ile Konyaspor arasından oynanan maçta taraftarlar açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek olmak için pankart açmasını ve pankart açan Beşiktaşlı taraftarların tutuklanmasını akla getirdi.

Aynı maçta taraftarlar arasında çıkan gerginlikte sahaya bıçak ve çok sayıda yabancı cisim atılmıştı.

Yasak listesi: Selfie çubuğu, kağıt, kalem...

6222 Sayılı Kanun’un 13. maddesinde belirtilen ve esasen yasak olmayan selfie çubuğu, üzerine yazı yazılabilen kağıt, kalem, powerbank, şemsiye, parfüm ve deodorant şişeleri, cam-plastik-metal içecek kutuları, lazer pointer gibi cihazları, ses çıkaran araçlar (vuvuzela, megafon, davul, düdük gibi) tahta ve demir sopalı bayrak ve flamalar kapalı spor salonlarına alınmayacak. Bahse konu malzemelerden davul hariç olmak üzere diğerleri stadyumlara da alınmayacak.

Alkollü olduğu tespit edilen (0.50 promil üzerinde) seyirciler ve uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen seyirciler stada alınmayacak.