Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP'nin Çanakkale'de düzenlediği Adalet Kurultayı'nda bazı kişilerin alkol almaları üzerinden CHP'yi hedef aldı. "Çanakkale'de şehitlerimizin yattığı o topraklarda anamuhalefet partisinin toplantısında nelerin olduğunu gördünüz"dedi.

Erdoğan, "Onlarda şehitlere, gazilere saygı yok.  Bunlar değil miydi, camilerimizi ahıra çeviren..." diyerek Gezi İsyanı'nı konuştuğu kitleye hatırlattı. O zaman gündeme gelen içki iddiaları doğrulanamamış, camilerde içki içildiğine dair hiçbir bulguya da rastlanmamıştı. Beşiktaş'taki camii polis saldırısında yaralanan eylemciler için revir olarak kullanılmıştı. 

'Ya öleceğiz ya olacağız'

Ülkemizi hedef alan siyasi veya ekonomik bir ithamla Suriye ve Irak'ta atılan adımlar arasında yakın ilişki vardır. Tüm gücümüzle mücadelemizi verecek ya da başımıza geleceklere teslim olacağız. Ya öleceğiz ya olacağız; hedef bu olmalı. Buradaki hiçbir arkadaşım da inanıyorum teslim olmaz.

'Yapay krizler oluşturmaya çalışanlar oldu'

Başbakan Yıldırım da konuşmasında dünyada yükselen ırkçılığı tehlikeli ve zararlı bulduğuna dair görüş beyan etti. Şu sözleri de söyledi:
 
''Bir yandan Türkiye'yi kalkındırırken bir yandan da vesayet odaklarına karşı mücadelemizi sürdürerek bu günlere geldik. Yapay krizler oluşturmaya çalışanlar elbette oldu ama asla bunlara prim vermedik, asla vermeyeceğiz.''