Hürriyet yazarının 1 Eylül tarihli ''Turkuaz renkli Ruy-i Derya'' isimli yazısında aktardığına göre, beş yıldızlı otelleri aratmayan hizmet ile birlikte, Cumhurbaşkanlığı Resepsiyonu'nun içecek menüsü şu şekilde: 

''Armutlu buz küresi eşliğinde demleme çay, Hibiscus eşliğinde mineralli su, Bahçe nane-limonata, Rosmerili buz küresi eşliğinde limonlu soda, Orman meyveli special, Kavun rüzgarı, Şeftalili soğuk çay.''

Ayrıca Munyar'ın tepside görünce oldukça dikkatini çeken, yazısına başlık olan ''Ruy-i Derya'' isimli bir kokteyl içecek de bu listeye dahil. 

Resepsiyon sadece içecek ikramlarıyla da sınırlı değil. 1500 lira maaşla çalışan herhangi birinin rüyasında bile göremeyeceği türde çeşitli yiyecekler de var. Vahap Munyar'ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde: 

''Ruy-i Derya’nın içeriğini Cumhurbaşkanlığı Sosyal Hizmetler Müdürü Seyit Başkonak’a sordum, kısmen anlattı:

- Ananas suyu, Hindistan cevizi ve süt var. Ayrıca, turkuaz rengi için başka meyvelerden de yararlandık. Üzerinde de mini çikolata topları var.

Yiyecek tepsilerindeki küçük simitleri gösterdi:

- Bunlar susamlı levrek simidi.

Masalardaki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden esinlenip hazırlanan ikram platformlarındaki mini atıştırmalıklar arasında suşiyi gördüm. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ilk kez suşi ikramı denediklerini belirtti:

 

- Zencefilli, somonlu suşi. Şeflerimizden biriyle özel çalıştık.

Tatlılardan birini özellikle işaret etti:

- Portakallı Adıyaman helvası.''

Ayrıca isteyenlere içki servisinin de olduğu belirtiliyor. Resepsiyon menüsündeki egzotik tatlar, farklı lezzet denemeleri, 15 Temmuz ve suşi üzerine yiyecek çeşitlemeleri insana Lale Devri'ni hatırlatıyor. 

Vahap Munyar'ın yazısı