Okulların açılmasına yaklaşılırken Hepimiz İçin Laik Eğitim hareketi, büyükşehirlerin ana arterlerinde bildirileriyle, stantlarıyla kendisini duyurmuştu. Laikliğin toplumun tamamını ilgilendirdiğini ortaya koymuş, bu mücadeleyi yürütecek meclislere çağrı yapmasıyla dikkat çekmişti.

Bugün (9 Eylül) İstanbul'da laik eğitim isteyenler Beşiktaş'taki Abbasağa Parkı'nda buluştu. Meclis çağrısını farklı kaynaklardan okuyan ve İstanbul'un farklı bölgelerinden gelen birçok katılımcı, toplantıya fikirleriyle katkı sağladı. Ortaklaşılan bir sorun üzerine bolca öneri geldi.

Meclis, Hepimiz İçin Laik Eğitim sözcüsü Meltem Figen’in açılış konuşmasıyla başladı. “Çocuklarını okullara gönderirken endişe eden herkes için, gençler için bu hareketi başlattık. Hep birlikte iyi sonuçlar almayı umut ediyoruz.” dedi. Uzun tutulmayan açılış konuşmasından sonra sözler hemen alınmaya başlandı ve toplantıya geçildi. 

"Nazizm geliyor, bununla ilgilenmeyenlere de ulaşmak zorundayız"

Meclis katılımcıları önce, ellerinde tuttukları sarı kartları havaya kaldırarak eğitimi gericileştirmek için kolları sıvayan Saray iktidarına uyarı gönderdi. 

Eğitimden şikayeti olan öğrenciler, öğretmenlerle birlikte veliler de konuştu. Saray iktidarının eğitimi gericileştirmesi, ülkemizin en temel sorunlarından biri olarak değerlendirildi. Bu konuda söz alan bir kişi "Nazizm geliyor, bunu hepimiz görüyoruz. Bu konularla herkes ilgilenmiyor olabilir fakat onlara da ulaşmak zorundayız" ifadelerini kullandı. Ayrıca söz alan farklı kişiler, meclislerin tüm Türkiye çapında örgütlenmesinin de gerektiğini belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker de oradaydı. Söz alan Şeker "Artık durdurulması gerekiyor. Bu nasıl duracak? Biz mücadele edersek, üzerine gidersek duracak. Üniversite yapılması için ayrılan alanlar TOKİ'ye peşkeş çekilmeye çalışılıyor. AKP'nin malesef yaptığı bu, devletin ücretsiz eğitim verme görevinden kaçıyor. Dediğim gibi, eğitim için çok ciddi bir mücadele örgütlememiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.
 
Toplantıda önerilenler arasında gündemde olan eylemlere katılınması; anadilde eğitim, bilimsel eğitim üzerine çalışmalar yapılması, meclisin kendi eylemlerini tasarlaması gibi maddeler yer aldı. Fakat katılımcıların en çok ortaklaştığı konu, Laik Eğitim Meclisi'nin yürütme kurulunun oluşturulması ve meclis toplantılarının sürekliliğinin sağlanması oldu. Son tahlilde, katılımcıların gönüllü olarak dahil olduğu yürütme kurulunun mecliste yapılan önerileri değerlendirmesi ve meclis katılımcılarına aktarması kararlaştırıldı.

Bu olumlu hava altında meclis toplantısı dağıldı.  

İzmir ve İstanbul'da da meclisler toplandı

Hepimiz İçin Laik Eğitim Meclisleri, yalnız İstanbul'la sınırlı değil. Bugün İstanbul ile birlikte İzmir ve Bursa'da da Laik Eğitim Meclisleri ilk toplantılarını gerçekleştirdi. 

Yine eşit katılım esasına dayalı gerçekleştirilen toplantılarda eğitimin gericileştirilmesi konusu ve ne yapılması gerektiği masaya yatırıldı. İzmir'de Ata Soyer Derneği'nde, Bursa'da Dernekler Yerleşkesi'nde yapılan toplantıların ikisi de yürütme kurulu kurulması kararını aldı. 

İzmir/Ata Soyer Derneği

Bursa/Dernekler yerleşkesi