Demirtaş mesajında faşizmle mücadelenin 'omuz omuza direnerek' gerçekleşebileceğinin altını çizerken, 'Ülkemizde ve bölgemizdeki barış ihtiyacı her zamankinden daha günceldir' dedi.

Demirtaş'ın mektubunun tam metni şöyle:

Değerli kardeşlerim hepinizi Edirne Cezaevinden sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün İstanbul'da barış ve demokrasi mücadelesini büyütmek için buluştunuz. Ülkemizde ve bölgemizdeki barış ihtiyacı her zamankinden daha günceldir. Barış, bölge ve Türkiye halkları için her gün ısrarla tekrarlanması gereken bir hedeftir. Barış mücadelesi, asıl barışın imkan ve koşullarının olmadığı zamanlarda önemli ve değerlidir. Bizler barış söyleminden asla ve asla taviz vermeyeceğiz. 

Barışın gelmesinin biricik yolunun kurumsallaşan faşizme karşı omuz omuza direnmek olduğunu da bıkmadan tüm Türkiye'ye anlatacağız. Bugün direniş faşizme karşıdır, direniş savaş politikalarına karşıdır, direniş zulme, adaletsizliklere ve haksızlıklara karşıdır. Faşizmi kurumsallaştırmak isteyen iktidara karşı direnen demokrasi güçlerinin mücadelesi siyaseti, savaş ortamınından çıkarabilir, barış ve demokrasi zeminine oturtur. Bu mücadele demokratik siyasetin önde gelen amacıdır.  Bizler demokrasi ve barış mücadelesini faşizme ve her türlü adaletsizliğe karşı kararlı bir şekilde sürdereceğiz. Demokrasi, adalet, barıŞş ve özgürlük mücadelesini ortaklaştırmak bu gidişi durdurmak için önemli bir adım atmak demektir. Gelin demokrasi mücadelesini büyütelim, barışı hep birlikte kazanalım, barışı hep birlikte kuralım. Hepimize kolay gelsin, yolumuz açık olsun. Mutlaka kazanacağız. 

Selahattin Demirtaş

Edirne Cezaevi