7 aylık tutukluluk sürecinin ardından geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars Milletvekili Ayhan Bilgen BirGün'den Hüseyin Şimşek'e tutukluluk sürecini anlattı.

"Siyasetçileri tutuklamak toplumsal iradeyi baskı altına almaktır"

Siyasetçilerin tutuklanmasını Türkiye'nin içinde geçtiği dönemde gazetecilerin, insan hakları savunucularının ve vatandaşların yaşadıklarının yansıması olduğunu söyleyen Bilgen, "Siyasetin asıl görevi toplumun özgürlüğünü, emeğini, barışını savunmak olması gerekirken, siyasetçiyi kendisini savunmak zorunda bırakmak toplumsal iradeyi baskı altına almaktır" şeklinde konuştu.

"Bana ait olmayan bir mesaj yüzünden tutuklandım"

Tutuklu bulunan birçok kişi gibi dosyasında yargılanmayı gerektirecek somut bir iddia olmadığını ifade eden Bilgen, “Meclis’teki fezlekemde örgüt üyeliği ile ilgili bir iddia da bulunmamasına rağmen sırf tutuklayabilmek için komik bir gerekçeyle savcının sonradan eklediği bir sosyal medya mesajı nedeniyle tutuklandım." dedikten sonra mesajın kendisine ait olmadığını da ekledi.

"Tahliyeye itirazın söz konusu olmaması gerekiyor"

Tahliye kararına yapılan itiraza ilişkin de konuşan Bilgen, “Ceza Muhakemesi Kanunu’ndaki düzenleme çok açıktır; tutukluluğa itiraz mümkün ama tahliyeye itirazın söz konusu olmaması gerekiyor. Nitekim IŞİD’liler ile ilgili davada bunu dikkate alan bir yaklaşım sergileniyor. Hukuk, öngörülebilirliktir bu kadar muğlak ve keyfi uygulama, yargı eliyle işletilmeye devam ettiği müddetçe hukuk devletinin asgari koşullarından bile söz etmek mümkün değildir” dedi.

"Pozisyonumun bir önemi yok"

Tutuklanmadan önce HDP sözcülüğü görevini yerine getirdiğini ancak tutuklanmasının ardından bu görevi Osman Baydemir’in almasına ilişkin soruları da yanıtlayan Bilgen, bundan sonra hangi posizyonda görev yapacağının bir öneminin olmadığını belirterek “Sonuçta cezaevindeyken de elimizden geldiğince bu mücadelenin çok kısıtlı ve zor koşullara rağmen kendi çapımızda yürütülmesine katkı sunmaya çalıştık. Şimdi de öyle olacak” 

(Fotoğraf: DHA)