Tuzla Piyade Okulu'ndaki darbe girişimiyle ilgili davayı izleyen AKP Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı Cumhuriyet davasına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Cumhuriyet davasının cemaat davalarıyla anılmasını doğru bulmadığını söyleyen Avcı, "Cumhuriyet gazetesi davası ile bu davayı çok fazla birlikte anmak bana doğru gelmiyor." dedi.

"Tutukluluk zorunluluğu olmayan davalarda mahkemelerin bunu dikkate alması gerekir"


DHA'da yer alan habere göre "Gazetecilerle ilgili davanın terör olaylarına ve kalkışmaya karışmış kişilerle karıştırılmasını terör örgütü çok istiyor. O bakımdan buna da zemin hazırlamamak gerekir." ifadelerini kullanan Avcı, tutukluluk zorunluluğu olmayan davalarda mahkemelerin bunu dikkate alması gerektiğini söyledi. Avcı "Gazetecilerle ilgili davalarda da bütün gazeteciler, yazarlar için söylüyorum; tutukluluk zorunluluğu olmayan davalarda mahkemelerin bunu dikkate alması gerektiğini ve aldığını da görüyorum. Bir önceki Cumhuriyet gazetesi davasında bu hassasiyetin gösterildiğini, bundan sonra da aynı şekilde bu hassasiyetle davaların yürütülmesi gerektiğini bir kere daha vurguluyoruz." şeklinde konuştu.

Sözlerine "Terör örgütünün bir amacı da kendileri ile doğrudan ilgisi olmayan birtakım davaları, kendilerinin sözde mağduriyetleri adına istismar etmeye kalkışmalarıdır." diye devam eden Avcı, buna fırsat vermemek gerekir ifadelerini kullandı.

Avcı, gazetecilerle ilgili davanın ve onlarla ilgili tutukluluk kararlarının bu ilkeler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini de hep söylediğini belirtti.

(Fotoğraf: DHA)