Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında düzenlediği basın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

Hem içeride hem dışarıda Türk ekonomisi hakkında kirli algı operasyonları yapanlar var. Bu açıklanan rakamlar kirli algı operasyonu yapanları da bir nevi yalanlamıştır. Türk ekonomisi dinamik ve güçlü bir yapıya sahiptir.

“Bütün dünya izliyor”

Arakan'da çok büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Myanmar hükümetinin emrindeki güvenlik güçleri Arakanlı Müslümanların üzerine güvenlik güçleri gitmiş ve pek çok kadın çocuk masum insanlar hayatını kaybetmiş, binlercesi yaralanmış binlerce insan da yerinden yurdundan edinmiş durumdadır. Ve bu insanlar büyük bir dram yaşarken bütün dünya da maalesef bunu izliyor. Türkiye ise bu insanların yanında olan bir tutum içerisinde olmuştur.

Ben bu vesile ile tüm vatandaşlarımızı Arakan'a yardıma çağırıyorum. Ve halkımızın da bu konuda gerekeni yapacağına inanıyorum.

Kılıçdaroğlu’nun “terörü bitireceğim” açıklaması

Önce işe bakmak lazım lafa bakmamak lazım. Ben Sayın Kılıçdaroğlu'na eğer terörü bitirecekse önce koluna girip yürüdüğü kişilerden başlaması lazım. HDP herkesin bildiği gibi PKK'nın siyasal bir uzantısıdır. Hep birlikte biliyoruz. Yürüyüşte de nasıl bir dayanışma içerisinde olduğunu biliyoruz. Öncelikle aralarına mesafe koyması lazım. Eskiden hendek terörü vardı PKK değişik yerlerde hendekler kazdı barikatlar kurdu Sayın Kılıçdaroğlu da hendeğin ötesindeki arkadaşlar diye hitap etti PKK'lı teröristler için. Kılıçdaroğlu öncelikle bu söylemini değiştirmesi lazım.

Sezgin Tanrıkulu’nun SİHA açıklamaları

Tanrıkulu'na dönüp sen bu sözünle kimi kast ediyorsun teröristlerden yana mısın yoksa Türkiye Cumhuriyeti'nden yana mısın diye Kılıçdaroğlu'nun ona sorması lazım. Ayrıca elinde terörü bitirecek bir planı varsa bunu da açıklamasında fayda var. Türkiye'de iş başında olan bir hükümet var terörle mücadelede verilen şehitlerimiz var gazilerimiz var. Eğer terörü bitirecek elinde bir formül varsa ben Sayın Kılıçdaroğlu'nu o formülleri milletin önüne koymaya davet ediyorum

Terör örgütü bugün planlı programlı eylem yapacak kabiliyetini kaybetmiştir. Terörün belini kıran büyük bir mücadele yürümektedir. Bundan sonra da bu mücadele yürüyecektir, SİHA'lar da terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin kullandığı önemli bir enstrümandır. Terörün temizlenmesinde SİHA'ların büyük bir rolü vardır.

“17-25 Aralık’ın tekrarıdır”

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan için ABD'de tutuklama kararı alınmasını hedef alan Bozdağ "İşin Türkçe 17-25 Aralık sürecinde FETÖ'nün yargı yoluyla yapmak istediği darbe teşebbüsünün Amerikan yargısını kullanma suretiyle tekrarı, başka bir şey değil" ifadesini kullandı.

Bozdağ, şöyle devam etti:

"FETÖ'nün Rıza Sarraf üzerinden görmek istediği hesabı Amerikan adalet sistemi alet edilmiştir. Sayın bakan Türkiye devletinin çıkarlarını korumuştur. Bunu yaparken hem Türkiye'nin hem de uluslararası hukuka uygun görev yapmıştır."

“Yanlı ve haksız bir iddianame” 

Bozdağ, Erdoğan'ın korumalarına yönelik ABD'de açılan davaya ilişkin de şunları söyledi:

"Washington savcılığı bir iddianame düzenledi. 19 kişi hakkında. İşin garibi 15 korumadan 4'ü olay sırasında orada değil. Görüntüleri izlemişsinizdir. Olayın başından sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın yanında. Heyette olmayan bir kişiyi de davaya dahil ediyorlar. Mesnetsiz, yanlı ve haksız bir iddianame var ortada. 

Bu iddianame PKK/PYD terör örgütünün desteklerinin orada yaptıkları eylem sonrası verilen ifadeler esas alınarak hazırlanmıştır. Çalakalem bir iddianame hazırlanmıştır. Bu iddianame Türk-ABD ilişkilerine zarar veriyor."

“Kamu yararı” iddiası

Bozdağ, ODTÜ arazisinde başlayan yol yapım çalışmalarına yönelik eleştirilere dair soruya, "Biz kamu yararına olan adımları atmaya, milletimizin yararına olan eserleri yapmaya, Türkiye'de taş üzerine taş koymaya devam edeceğiz. Buna karşı çıkanlar da bağırmaya devam edecek, başka çaremiz yok" yanıtını verdi.

Biz ne yaptıysak karşı çıktılar. Üçüncü köprüyü yaptık karşı çıkanlar şimdi çok güzel kullanıyorlar. Eğer Türkiye bu zihniyete teslim olsaydı bugün aldığı mesafeyi alamazdı. Bunlar çağımızın modern gericileri. Aslında kendilerini ilerici zanneden aslında çağdaş gerici olan insanlar. Her türlü kolaylaştıran programa plana adıma karşı çıkıyorlar. Kendilerinin de ortaya koyduğu bir program yok.

“Referandumu iptal etmeliler”

IKBY'deki referandum tartışmalarını değerlendiren Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bu referandumun Barzani'ye bir faydası yoktur, bölgede yaşayan Kürtlere de bir faydası yoktur, bölge ülkelerine de bölge halklarına da bir faydası yoktur. Sayın Barzani'ye benim çağrım, bu referandumu iptal etmeleridir. Bu referandumun kimseye faydası yok. Vakit gelmeden, yeniden gözden geçirip referandum iptal etmelidir."

“Teröristin belgesi, kimliği olur mu?”

Diyarbakır Lice'de silahlı insansız hava araçlarının sivil insanları hedef aldığı iddialarını Kılıçdaroğlu'nun da gündeme getirdiğini ve olayın aydınlatılmasını istediği hatırlatılan Bozdağ, şunları söyledi:

"Teröristin belgesi olur mu? Kimliği olur mu? Güvenlik güçleri teröristlerle mücadele ederken, 'Ey terörist senin terörist belgen var mı?' diye, belgen yoksa seninle çatışmayacağım diyebilir mi? Kimlik mi soracaksın? Teröristin kimliği nasıl oluyor, açıklarsa kendisine öğrenmiş oluruz. Benim bildiğim teröristin belgesi de olmaz. Terörist bellidir."

(Fotoğraf: DHA)