Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bankaların kredi konusundaki tutuculuğunu kesinlikle aşacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Devlet bankaları başta olmak üzere bankaların üzerine gideceğiz. Onları sıkıştıracağız. Devlet olarak yatırımcının krediye rahat erişebilmesinin önünü açacağız. Bunun önünü devlet olarak açalım dedik, açıldı ama yeterli değil."

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kazakistan'da Suriye Devlet Başkanı Esad'la görüştüğü iddialarını yalanladı. Rusya'dan S-400 füze sistemleri almakta kararlı olduklarını da belirten Erdoğan, "İmzalar atıldı. Bildiğim kadarıyla kapora da verildi" dedi.

Zerrin Hanıma ders verecek hali yok
 
Danıştay Başkanı, CHP’ye yönelik “Yargıyı bu şekilde yıpratmak bütün Türkiye’ye zarar verir” diyip  ‘sözde adalet yürüyüşü’ deyimini kullanmıştı. CHP sonradan ,‘sözde Danıştay Başkanı’ yakıştırması yaparak Danıştay Başkanı Zerrin Güngör hakkında suç duyurusuna bulunmuştu.
 
CHP'yi eleştiren Erdoğan şu açıklamalarda bulundu: 
 
''CHP’nin yaptığı gerçekten ‘sözde adalet yürüyüşü’dür. Zira CHP’nin öncelikle adalet kavramını anlaması lazım. Bunu bir defa bilmiyorlar. Adalet mefhumunu biz partimizi kurarken öyle tahlil ettik, partimizin adını Adalet ve Kalkınma Partisi koyduk. Bunu yaparken 42 bin denekle çalıştık. İsim buradan çıktı. Şimdi ‘sözde adalet yürüyüşü’yle, Ankara’dan 29 günlük yürüyüşle, sen kalkıp da bir vatandaşın izni olmadan arsasına el koyarsan bunun adaletle izahı olur mu? Oraya gel, karavanını koy, ondan sonra oradan poz ver. Nerede adalet? Öbür taraftan Şişli’de temizlik işçileri kendileri için adalet arayışına çıktılar. İzmir’de belediye çalışanları da aynı şeyi yaptı. Adalet ancak icraatla olur…

Danıştay Başkanımızın, Yargıtay Başkanımızın, ana muhalefetin söylemlerini yargıya, hukuka adeta müdahale gibi gördüklerini; bundan rahatsız olduklarını düşünüyorum. Muhtemelen bu sebepten dolayı, o yakışıksız söylemler karşısında, bunlara bir hukuk dersi verme noktasına gelmiş olmalılar..
Herhalde Kılıçdaroğlu’nun kalkıp da Zerrin hanıma hukuk dersi verecek hali yok. Onların daha çok mürekkep yalaması lazım.''
 
Esad'la görüştü iddalarına da cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Herhalde birileri özel dolaştırıyor. Ben Esad ile görüşmedim, görüşmeye de pek niyetim yok.'' ifadelerini kullandı.