Cemil Kırbayır, 12 Eylül darbesinin hemen ardından 13 Eylül 1980’de Ardahan-Göle’deki evinden alınıp gördüğü yoğun işkence sonucu 8 Ekim 1980’de hayatını kaybetmişti.

1980 Darbesi’nin üzerinden 37 sene geçti ama 12 Eylül baskı rejiminin sonuçları hala devam ediyor. Kars'ta 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında 8 Ekim'de gözaltına alındıktan sonra kaybolan Cemil Kırbayır'ın kız kardeşi Fatma Gülmez 12 Eylül'ü Yarın Haber'e anlattı.

Ağabeyinin kemiklerini bulma mücadelesinde ailede tek kaldığını vurgulayan Fatma Gülmez 12 Eylül’lerden önceki gecelerde uyuyamadığını, kardeşini bulma ümidinin bu günde de acısıyla katlanarak devam ettiğini vurguladı.
 
12 Eylül’ün 37.yıl dönümü ile ilgili Cemil Kırbayır’ın kız kardeşi Fatma Gülmez şu açıklamalarda bulundu:
 
‘’12 Eylül’ler bizim için zor günler. Yaşayan bilir her şeyimizi kaybettik, halen daha kemiklerine ulaşamadık. Bir sürpriz olur da buluruz diye hep bir haber bekledik. Cemil iyi bir devrimciydi hep, özel bir insandı. Kenan Evren yerinde yatmasın bizi kandırdı. Devlet, Cemil’i bir devrimci olarak gördü ve onun ölümünü örtbas etti. Yıllarca Cemil’imiz aradık bunun için uğraştık.’’
 
‘Erdoğan Berfo Ana’ya verdiği sözü tutmadı’
 
Bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde Berfo Ana’ya Cemil Kırbayır’ın kemiklerinin bulunması için söz vermişti. Ancak Erdoğan Berfo Ana’ya verdiği sözü tutmamıştı. Annesine verilen sözlerin tutulmasını isteyen Fatma Gülmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın herkesi darbeci olarak bir bir hapse attığını ama asıl suçluların bulunmadığını, senelerce adalet ve merhamet isteyenlerin kendileri olduğunu vurguladı.
 
‘’İnsan ölüme sevinebilir mi? Biz buna sevindik yıllarca kemiklerini aradık. Her gün bekliyorum devlet belki sürpriz yapar da bize yardım eder diye. Erdoğan Berfo Ana’ya verdiği sözü tutmadı. Ciğerimiz parçalanıyor, yaramız içeride. Cemil’i bugün hala çok özlüyoruz.’’ şeklinde konuşan kardeş Gülmez 8 Ekim’i bekleyeceklerini söyledi.
 
‘Darbeciler dışarda olduğu sürece huzur gelmez’
 
OHAL rejimiyle yönetilen Türkiye’de darbecilerin dışarda olduğu sürece ülkeye huzur gelmeyeceğini söyleyen Fatma Gülmez şunları söyledi:
 
‘’12 Eylül’ler bir daha bu ülkede yaşanmasın, bir daha yaşamayalım. Devlet darbelere karşıyız diyor, Cumhurbaşkanı duysun sözlerimi madem darbelere karşınız neden darbeciler dışarda, neden insanlar suçsuz yere yargılanıyorlar? Cemil’ime yaptığınızı bu halka yapmayın. Analar ağlamasın artık. Davalar sonuçlansın hukuk yerini bulsun. Devlet Ana’ma söz verdi, sözünün eri olsun. Tüm anneler bacılar, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın karısına sormak istiyorum aynısı başınıza gelseydi napardınız? 12 Eylül herkese zeval getirmiştir. Bugün seneler sonra bile içimizdeki ateş sönmedi.’’ 
 
Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sözünü hatırlatan Fatma Gülmez devletin görevini yapmasını istedi. Darbelerin, özellikle 12 Eylül baskı rejiminin sonuçlarının bugün unutulmadığını söyledi.