Arakanlı Müslümanlar'a yönelik muamele nedeniyle Batı ülkeleri ve Müslümanların tepkisini çeken Myanmar'ın fiili lideri Aung San Suu Kyi'nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'na katılmayacağı açıklandı. Öte yandan Myanmar'ın Arakanlı Müslümanların yaşamını ve güvenliğini iyileştirecek önerileri hayata geçirecek bir komisyon kurduğu açıklandı.

Suu Kyi'nin 19-25 Eylül'de BM 72. Genel Kurul Toplantıları'na katılması bekleniyordu. 

Ancak Kyi'nin sözcüsü Zaw Htay tarafından yapılan açıklamada Myanmar'ın fiili liderinin BM Genel Kurulu'na katılmayacağı bunun yerine Myanmar Devlet Başkanı Yardımcısı Henry Van Thio'nun zirvede hazır bulunacağı belirtildi.

Sözcü ziyaretin iptal nedeni hakkında bilgi vermezken, iptalin BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin'in Myanmar'da Arakanlı Müslümanlar'a yönelik eylemlerin 'etnik temizlik' gibi göründüğünü açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Bölgede yaşananlara göz yummakla suçlanan Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Kyi,  Dalay Lama, Pakistanlı eğitim aktivisti Malala Yusufzay ve Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu gibi diğer Nobel Barış Ödülü sahipleri tarafından da eleştirilmişti.

(Fotoğraf: AP)