Hepimiz İçin Laik Eğitim isteyenlerin çağrısıyla toplanan Ankara Meclisi, Tümbelsen Genel Merkez Toplantı Salonu’nda bir araya geldi.

Yeni dönemde neler yaşandığı ve neler yapılması gerektiği üzerine söz alan yurttaşlar Laik Eğitim Meclisi’nin hedeflerini değerlendirdi.

İstanbul, İzmir ve Bursa’nın ardından gerçekleştirilen toplantıda yeni eğitim-öğretim döneminin en çok tartışılan konusu müfredat ele alındı.

Alınan sözlerde ülkede laikliğe saldırıların bu aşamaya gelmesinin çok ciddi olduğu ve bu konua halkın harekete geçmesi, bu gidişatı durdurması üzerinde ortaklaşıldı.

Gezi’den örnek vererek söze başlayan bir yurttaş, “bu konuda itirazı olan ve çalışma yürüten herkese bir araya gelmeli ve birleşik bir mücadele etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Herkesin birleştiği ve kapsayıcı bir meclis olma vurgusu yapan bir başka katılımcı ise, meclisin devamlılığının çok önemli olduğunu vurgularken okul aile birliklerinin önemsenmesi, velilerin oraya mutlaka girmesi gerektiğini önerdi.

Ankara Hepimiz İçin Laik Eğitim Meclisi’nde, 16 Eylül Cumartesi günü Sakarya Caddesi’nde yapılacak olan eyleme katılma kararı alındı.

Ayrıca pazartesi günü okulların açılması dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı önünde ve Milli Eğitim Müdürlükleri önünde eylemler yapma kararı alındı.

Meclisin bir ‘yürütme kurulu’nun kurulmasıyla birlikte gelen önerilerin değerlendirildiği ve kararların alındığı yapının en kısa zamanda toplanarak alınan kararları kamuoyuyla paylaşma kararı alındı.