ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD’de yaşayan yabancı gazeteciler için bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Nauert’e Melih Gökçek’in Twitter’daki yorumları da soruldu.

Gökçek, bir başka tweetinde de takipçilerinden şunu istiyordu: “Harvey ve Irma kasırgalarının ABD’ye maliyeti 290 milyar $. Duaya devam. Mevlam bizle uğraşanların başına öyle dert ver ki bizi unutsunlar.” 

Duydukları karşısında şaşkınlığını belli eden Nauert, gazetecinin sorusunu bitirmeden araya girerek, “Ben kendim inançlı bir kadınım ve umarım o dualar yalnızca sağır kulaklara düşer. Çünkü, herhangi bir ulusun trajedi yaşaması için dua edilmesini hayal bile edemiyorum, gerçekten” dedi.

Nauert, Melik Gökçek’in paylaştığı mesajları kendisi görmediği için, bu konuda daha fazla yorum yapmak istemediğini belirtti.

Kuzey Irak referandumunu desteklemiyoruz

Basın toplantısında Iraklı bir gazetecinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, 25 Eylül’de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunu desteklemediklerini de yineledi: “Odak noktasının IŞİD olması gerek.”

Irak yetkililerine ve KYB’ye referandum konusunda ABD’nin duyduğu kaygıları ilettiklerini belirten Nauert, “ABD yönetiminin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Bağdat’ta. Oradaki yönetime verdiği mesajlardan biri de bu. Referandumun bu zamanda yapılmaması ve odak noktasının IŞİD olması gerektiği” dedi.

 (Fotoğraf: AlJazeera)