ODTÜ Mezunları Derneği, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ ormanında Rektörlükle yapılan anlaşmadan daha geniş yol çalışması başlatmasına ilişkin çağrı yayımladı. Çağrıda tüm ODTÜ mezunlarına ‘mümkünse işlerini de erteleyerek’ 16 Eylül’de yapılacak foruma katılmaları istedi.

sendika.org'un haberine göre ODTÜ Mezunları Derneği, geçtiğimiz günlerde binlerce ağacın kesilerek kampüste yol çalışması başlatmasına karşı çağrıda bulundu. Dernek, tüm ODTÜ mezunlarına çağrıda bulunarak “9 Eylül akşam saatlerinde ODTÜ A7 kapısından koluk kuvvetleri ve TOMA’lar eşliğinde kampüsümüze giren dozerlerle bir gece içinde 4.5 km’lik bir orman şeridi sayısı 12 bini aştığı tahmin edilen ağaç yok edildi, ağaçlar kamyonlarla bilinmeyen bir yere taşındı” dedi.

“Kamuoyuna yansıtılandan çok daha vahim”

Mezunlar Derneği çağrıda “Kamuoyuna yansıtılandan çok daha vahim bir tablo ile karşı karşıyayız” diyerek yol için ormanda açılan genişliğin ODTÜ ile Ankara Büyükşehir Belediyesi protokol koşullarından çok daha geniş olduğunu belirtti.

Açıklamada, yılda 340.6 milyon TL kira ödeneceği bilinen şehir hastanesinin kamuya yararının da hala tartışmalı olduğu ifade edildi.

Mezunlara çağrı: Mümkünse işinizi erteleyin

Çağrıda Mezunlar Derneği,  “Bu süreç bitmedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ‘işirliğinin artacağı ve Eymir’in reaksiyonu için birlikte çalışılacağına’ dair ifadeler yer almaktadır. Bu sürecin varacağı nokta bizim ne kadar bir arada durabiliğimize, bugünden neleri örgütleyebileceğimize bağlıdır.  Tüm ODTÜ mezunlarını, hepimizi derinden üzen ve ilgilendiren bu acil gündemi konuşmak üzere 16 Eylül 2017 Cumartesi günü, mümkünse işlerinizi ertelemeye ve saat 14.00’de derneğimiz Vişnelik Tesisleri’nde yapılacak olan Mezun Forumumuza katılmaya davet ediyoruz” dedi.

(Fotoğraf: sendika.org)