Türkiye’nin en büyük ikinci ticaret odası olan Ankara Ticaret Odası’nda Aralık 2016’daki seçimde Emine Erdoğan’ın kuzeni Gürsel Baran ile Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek başkanlık için yarışmış, seçimden önce oğlu için “Kabiliyetsizse başarılı olması mümkün değil” diyen Melih Gökçek haklı çıkmış, seçimi 86’ya karşı 100 oyla Baran kazanmıştı. Osman Gökçek seçimin ardından Baran yönetimini “FETÖ’cü” olmakla suçlamış ve gelecek seçimde yine aday olacağını ilan etmişti.

Sendika.org'un haberine göre Gökçeklerin iple çektiği seçime Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan müdahale geldi. Bakanlık, Ekim-Kasım 2017’de yapılması planlanan organ seçimlerini Nisan 2018’e erteledi. Karar, Bakanlar Kurulu’nda onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gökçekler daha önce de 24 Ağustos tarihli OHAL KHK’si ile yönetimi ele geçirme hedefinden uzaklaşmıştı. KHK’nin 134. maddesi ile Oda ve Borsalar Kanunu’nda değişikliğe gidilmiş, oy kullanacak kişilerin oy kullanacakları oda veya borsaya seçimden en az iki yıl önce kayıt yaptırmış olmaları şartı getirilmişti. Bu da Osman Gökçek’in kendisini destekleyen delegelerinin bir kısmını yitirmesi anlamına gelmişti.

(Fotoğraf: DHA)