‘Ya 911 TL’yi öde, ya da yargılan’ pazarlığıyla süren bu anti demokratik uygulamaya karşı olan EHP, EMEP, Halkevleri ve DİSK Birleşik Metal-İş’in Eskişehir temsilcileriyle bu durumu değerlendirdik.

Eskişehir’de OHAL ilan edilmesinin ardından, mevcut uygulamalara ve baskıya karşı muhalefet eden birçok insan keyfi cezalarla karşılaşmış durumda. Eskişehir’de muhalefet etmenin tarifesi ise basın açıklaması yapmak, yürüyüş gerçekleştirmek, standa açmak, bildiri dağıtmak iken bunun karşılığında ise valilik emrine uymamaktan 911 TL para cezasıyla karşılaşıyorsunuz. Bu durumu ise çeşitle siyasi partiler ve sendika temsilcileriyle birlikte değerlendirdik.

EHP Eskişehir İl Başkanı Onur Keşt: Muhalefeti para cezalarıyla terbiye etmek istiyorlar

“İlimizde düşünce ve ifade özgürlüğü namına ne varsa yasaklanmak isteniyor. OHAL ile birlikte muhaliflere karşı yapılan baskı Eskişehir'de ekstra bir düzeye çıkmış durumda. Bunu yapmak istediğimiz çalışmaların engellenmesiyle görüyoruz. Bir örnek verecek olursak düşünce yayma özgürlüğü kapsamında dağıtmak istediğimiz broşürlere bile OHAL bahane edilerek para cezası kesiliyor. Muhalifler para cezalarıyla terbiye edilmek isteniyor. AKP'nin demokrasi anlayışını en yalın haliyle burada görüyoruz. Bu durumun bir an önce ortadan kalkması gerekiyor. Aksi halde bile toplumun yararına söz söyleyenler her şartta sözünü söylemekten geri durmayacaktır.”

EMEP Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Öge:

“Biz bunu antidemokratik buluyoruz. Basın açıklaması yapmak anayasal bir haktır. OHAL’in arkasına sığınarak, bu tür cezaların verilmesi; insanların düşüncelerini açıklamasını engellemek demek. Biz bunları kesinlikle kabul etmiyoruz. Anti demokratik buluyoruz. Bir de 911 TL gibi bir para cezası Olağanüstü Hale gerekçe gösterilerek hazırlanan maddelerdendir deniyor. Bunların kesinlikle uygulanmaması gerekir. Demokratik hakların kesilmemesi, demokratik düşüncenin kesilmemesi gibi bir ifademiz var. OHAL’inde kesinlikle kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.”

Halkevleri Eskişehir İl Temsilcisi Emre Soyaslan: Olay eylem yasaklama değil, para pazarlığı

“Eskişehir özel bir yer. Gezi eylemleri sırasında başlayan aslında sonraki süreçte referandum öncesinde berkin elvan eylemleri ve sonrasında çeşitli muhalefet eylemleri, memurların iş bırakma eylemleri grev gibi çeşitli birçok konu devam etti. Bu eylemlerde polisin tutumu ve cezaların devam etmesi ve en sonunda yakın zamanda referandum ve bugün OHAL ilan edildikten sonra da birçok eylemlerde görüyoruz bu işi. Özel olarak bu durumu çok fazla Eskişehir emniyeti kullanıyor. En sonunda OHAL kanununa muhalefetten yapılan eylemlerden, yapılan basın açıklamasından valilikten izin alınmış olsa dahi, baskı yapılıyor. Şimdi de Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan OHAL kanununa muhalefetten 2935 yasalı kanunu söyleyerek ceza kesiyorlar. Bu suç işlendiğinde para pazarlığı yapılıyor. Olay tek başına eylemi yasaklama değil, olayı para ilişkisine dönüştürmektir. Tek başına yerelde bir iki savcının ve emniyet müdürünün aldığı bir karar değil. Bu hükümet politikası, burada pilot olarak uygulayabiliyor, olabilirler.”

Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Bakan: OHAL net olarak demokratik hakları engelliyor

“OHAL net olarak demokratik hakların kullanılmasını engelliyor. Bu uygulama zaten Eğitin-Sen’in muhatap olduğu bir uygulamadır. Para cezası değil, savcılık ön bürosunun yazdığı bir şeydir. ‘Ya dava açacağız ya da para cezası ödersiniz’ deniyor. İkili durumla karşı karşıya kaldık. Net olarak söyleyeceğim şu; ülkede demokratik hak ve özgürlükler askıda. OHAL’den kaynaklı olarak kullanamıyoruz. Zaten biz bu konu hakkında gerekli girişimleri hukuksal olaraktan başlatabileceğimiz bir biçimde merkez üzerinden başlatmayı düşünüyoruz. Ama gördüğünüz gibi OHAL’in hukuk’u geçerli oluyor.”

DİSK Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Arı: Her söz söylemek isteyeni OHAL bahanesiyle suçluyorlar

“Şu anda ülkenin durumu ortada. Her sokağa çıkmak isteyeni, bir şeyler söylemek isteyeni suçluyorlar. Kendinden başka şu anda kimse suçlu değil. Bir yürüyüş yapmak istiyorsunuz, valilik izin vermezse olmaz, OHAL var, yani insanları iyice sınırladılar, iyice sıkıntıya düşürüyorlar. Artık buna fazla söylenecek bir şeyde kalmıyor.”