Hatay Radyo Televizyon (HRT) Akdeniz kanalında başlayan 'Bakış Açısı' programı geçtiğimiz hafta ilk bölümünü yayınladı. 

Programın birinci bölümünde IKBY referandumu ve Türkiye-Almanya ilişkileri, ikinci bölümünde ise Cumhuriyet Davası ve TEOG’un kaldırılması konuları değerlendirildi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) bağımsızlık referandumu, ABD, AB ve bölge ülkelerinin itirazlarına rağmen 25 Eylül’de gerçekleştirildi. Yüzde 92.73 ile evet oyları hayır oylarından üstün çıktı. Barzani, referandumun hemen bağımsızlık anlamına gelmediğini ifade ediyor. Bölge devletleri referanduma askeri tatbikatlar ve IKBY’ye karşı ortak anlaşmalarla karşılık verdi.

'Halkların taleplerini dinlemek zorundayız'

Yarın Haber köşe yazarı Hakan Öztürk, Ortadoğu’da bulunan farklı etnik kökenlerden gelen toplumların taleplerinin olmasının doğal olduğunu ifade ederek, “Halkların taleplerini dinlemek zorundayız. Bu durum o kadar tuhaf bir noktaya varmış ki, Kürt meselesi bir televizyon programında konuşulacaksa neredeyse Kürt hareketinden hiç kimse olmuyor. Bunu da herkes normal karşılıyor. Bir de o görüşten biri çıksa ne olabilir? Bunu rasyonalize etmeye kalkışmalarını hayretle karşılıyorum.” İfadelerini kullandı.

Öztürk, “Bunlar bulundukları bölgelerde söz, yetki, karar hakkı elde etmiş toplumlar. Bu gerçeklik var. Bu toplumun sözcülerinin konuşturulmamasıyla sorunların çözülmesi mümkün değil. Ayrıca durum çok da dramatik değil. Türkiye’de de referandum yapılıyor fakat biri usulsüz olduğunu söyleyebiliyor mu?” dedi.

'Solun çıkmaz sokağı emperyalizm kelimesi'

Kürt karşıtlığı toplumun tüm kesimlerine de sirayet etmiş durumda. Sol da buna dahil. Ayrıca solun çıkmaz sokağı da ‘emperyalizm’ kelimesi. Aklım almıyor, doğrudan kavramı değerlendirmeden yapılan yorumlar milliyetçiliğe kadar gidiyor. ” ifadelerini kullandı. HDP'nin ve diğer Kürt partilerinin tutumunu da ele alarak, "HDP'nin referandumun yapılmasına itirazı yoktu. Bir halk kendi geleceğini belirlemek için referandum yapabilir, yapmalıdır. HDP'nin önerisi şuydu; 'Bu referanduma Kürt Ulusal Kongresi'nin katılımıyla gidilmeliydi' diyordu." dedi.

Programın tamamını izlemek için:

I.bölüm:

II. bölüm:

 

HRT Akdeniz'i televizyondan izlemek için:

HRT Akdeniz Kanalı 12515 frekansından yayın yapmaktadır. Polarizasyon değeri ise H - Yatay'dır. Kapsama değeri Batı, SR değeri 11666 ve FEC değeri 2/3 olarak girilmesi gerekir. HRT Akdeniz kanalı SD olarak yayın yapmaktadır.
 
Kanal adı: HRT AKDENİZ
 
Paket ismi: TÜRKSAT ANKARA PAKET -20 BATI
 
Frekans: 12515

Polarizasyon değeri: H- Yatay

Kapsama: Batı
 
SR: 11666
 
FEC: 2/3
 
Tip: SD

Türksat uydusunda bulunan HRT Akdeniz kanalını uydu alıcınıza yüklemek için, uydu alıcınızda yukarıda verilen frekansları girmeniz gerekmektedir.