Adana’nın Aladağ ilçesinde 29 Kasım 2016’da 11’i çocuk 12 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda öğrencinin de yaralandığı yangın faciasının ardından yurtlarda güvenli ve çağdaş yaşama koşullarının oluşturulması amacıyla yürürlüğe konulan yönetmeliğe göre çıkartılan yönergede yapılan değişiklikten sonra önceki gün de bir değişiklik genelgesi yayımlandı.

BirGün'ün haberine göre Yurt ve pansiyonlarda yapılması istenen bazı değişikliklere kurum sahiplerinin geçiş sürecinde zorluk yaşadıkları gerekçesiyle itiraz edildi. Bunun üzerine yönergede yer alan bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesini 1 Ağustos 2019’a kadar erteleyen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) şimdi de 1 Ağustos 2019’a kadar ruhsat ve yapı kullanma izni istemekten vazgeçti.

“Mağdur oldular”

Valiliklere gönderilen genelgede, kamu tüzel kişiliklerine ait veya KHK ile kapatılarak dernek ve vakıflara tahsis edilen yurtların işyeri açma izni ve çalışma ruhsatı alabilmesi için zorunlu olan tapu, inşaat ruhsatı, yapı kullanma izni gibi belgelerin tamamlanma zorunluluğunun 2019’un Ağustos ayına kadar ertelendiği bildirildi.

Dernek ve vakıfların kurum açma izni alabilmek için gerekli bu belgeleri binaların bir kısmının tapu, inşaat ruhsatı ve yapı kullanma izinlerinin olmaması nedeniyle hazırlayamadıkları ifade edildi. Kapatılarak dernek ya da vakıflara tahsis edilen bu binalar ile daha önce hizmet verenlerin, kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenleme süreçlerinden kaynaklı mağduriyete uğramamaları için erteleme kararının alındığı ifade edildi.

Yaşam alanları da daraltıldı

Temmuz ayında yönergede yaptığı değişiklik ile öğrencilerin barınma yerlerinin tavan yükseklikleri, su deposu ve merdiven genişliklerini daraltan MEB, şimdi de yurtlardaki yatakhanelerde her bir öğrenciye ayrılan alanı daralttı. Her öğrenci için yönergenin ilk halinde 12 metreküp olan yaşam alanı, genelge ile 10 metreküpe indirildi.

(Fotoğraf: DHA)