İspanya’daki hükümetin tüm baskılarına rağmen Katalanya hükümeti, 1 Ekim’de bağımsızlık için referanduma gitmiş ve oylama sonucunda ‘Evet’ kararı çıkmıştı.

 
Buna karşın İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Katalonya’nın bağımsızlığının gerçekleşmeyeceğini savundu ve bunu engellemek için gerekirse Katalonya’nın özerklik statüsünü de askıya alabileceklerini söyledi.
 
Referandum sonrası ilk kez El Pais gazetesine konuşan Rajoy, bağımsızlığı önlemek için “yasaların verdiği bütün gücü” kullanmaya hazır olduğunun da sinyallerini verdi.
 
Bağımızlığın gerçekleşmesini durduracağız
 
DW Türkçe’nin aktardığı habere göre Rajoy, şunları söyledi: Bağımsızlığın gerçekleşmesini durduracağız. Bu nedenle size açık yüreklilikle bunun olmayacağını söyleyebilirim. Olayların seyrine göre kanunların izin verdiği kararlardan herhangi birini alacağımız açıktır. Çok net bir şey söylemek istiyorum: bağımsızlık ilanı tehdidi siyasi panoramadan yok olmazken, hükümetin karar almaması çok zor olacak.
 
Aslında ideal olan aşırı çözümleri uygulamaya gerek kalmamasıdır ancak bunun için bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Ben bazı şeyleri uygun zamanda yapmalıyım… Bağımsızlık ilanı tehdidinin bir an önce geri çekilmesini isterdim çünkü bu gelecekte her şeyi daha da zor bir hale getirecek.
“İspanya bölünmeyecek, ulusal birlik devam edecek” diyen İspanya Başbakanı Rajoy, “Bunu yapmak için yasaların bize verdiği bütün araçları kullanacağız. Bu kararları vermek ve bunu zamanında yapmak hükümete düşüyor” diye de ekledi.
 
(Fotoğraf: DW)