50 yıl önce bugün Bolivya’da öldürülen, Küba devriminin öncülerinden Arjantinli gerilla lideri Ernesto Che Guevara ölüm yıldönümünde tüm dünyada anıldı.

Ernesto’nun mücadele dolu hayatı

-1928’de Arjantin’in Rosario kentinde doğdu. Tam adı; Ernesto “Che” Guevara de la Serna idi.

-1952’de Buenos Aires Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirip doktor olduktan sonra motosikletle Güney Amerika turuna çıktı.

-Bu gezi sırasında kıtadaki yoksulluğu gören Guevara çözüm arayışı sırasında Marksizmle tanıştı, Arjantin, Bolivya ve Guetemala’da ilk politik faaliyetlerini yürüttü.

-1954’te Kübalı devrimciler Fidel ve Raul Castro ile Meksika’da tanıştı onların diktatör Batista’ya karşı mücadelesine katılmaya karar verdi.

-1959’da Che’nin önemli komutanları arasında yer aldığı gerillalar öncülüğünde Küba Devrimi başarıya ulaştı. Che takma ismiyle ünlendiği Küba’da önce Merkez Bankası Başkanlığı üç yıl sonra da Sanayi Bakanlığı görevlerini üstlendi.

-1965’te Küba’dan ayrılarak Kongo’da gerilla savaşı yürüttü.

-1966’da Bolivya halkını Amerikancı hükümete karşı ayaklandırmak için 47 yoldaşıyla Bolivya dağlarında mücadele başlattı.

-9 Ekim 1967’de CIA, ABD Özel Kuvvetleri ve Bolivya Ordusu’nun ortak operasyonuyla canlı yakalandıktan sonra infaz edildi.