Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarının satır başları şöyle: 

Birileri kıskanacak ama...

İşadamlarımızın Sırbistan'da yatırım yapmasının yolunu açacağız" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Bu adımlar inanıyorum ki, Sırbistan'ın kalkınmasında önemli bir yer tutacak. Aramızdaki ticaret hacmi şu an itibariyle istediğimiz noktada değil. Yıl sonuna kadar 1 milyar doları aşacak ama bu da yeterli değil. En kısa zamanda bunu 3-5 milyar dolara çıkarma şansımız var. Türkiye ve Sırbistan'ın toplam nüfusu 87 milyon civarında. Altyapı, üstyapı ülkelerin olmazsa olmazıdır. Ulaşım altyapısı, köprüler, tüneller, yüksek hızlı trenler ülkeler için çok önemli. Bugün burada 12 anlaşma imzaladık. Novi Pazar'da da 4 anlaşma imzalayacağız. Bu anlaşmaları yüksek düzeyli stratejik konseyle birlikte yürütmektir. Her yıl toplanmak suretiyle çalışmalarımızı devam ettireceğiz.

Yola çıkarken, 4 tane hedefimiz var dedik. Eğitim, sağlık, adalet ve emniyet. Biz bunların dördünün üzerine Türkiye'yi inşaa ettik. Ulaşım ciddi bir başarı. Enerji ciddi bir başarı. Orman ve su işleri ciddi bir başarı. Bununla birlikte dış politikada bunun meyvelerini aldık. Birileri kıskanacaktır. Türkiye-Sırbistan yakınlaşmasını iyi görmeyenler kıskananlar  olacaktır. Bizim onların inadına dayanışmamızı arttırmamız lazım. Onlara kalsan, aç kalsan niye aç kaldın demezler. Kendi başının çaresine bakacaksın. Sırbistan'la, Balkanlar'ın tümündeki olumsuz gelişmeleri çözmek için adımlar atıyoruz. Biz yolumuza bakacağız. Örneğin Belgrad-Sareyova yolunu süratla yapmamız lazım. Yol medeniyettir, su medeniyettir. Yolu olmayan, suyu olmayan bir ülke ben medeniyim diyemez. Biz susuzluk içinde yüzüyorduk ama 2040'a kadar bu problemi çözdük. 

FETÖ konusunda verdiği desteği unutmayacağım

Eğitimde, kültürde işbirliğimizi yapacağız. Bu 12 anlaşmayla birlikte, serbest ticaret anlaşmasının güncellenmesini çok çok önemsiyorum. Tabi ki FETÖ ile mücadelede, değerli dostumun sürdürdüğü desteğini unutmayacağım. Bundan dolayı kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Terör örgütlerine karşı yapılacak işbirliği huzur sağlayacaktır. Bu uluslararası mutabakat büyük önem arz ediyor. 

ABD ile vize krizi: Benim elçim bunu yapsa bir saat bile tutmam 

Öncelikle şunu söyleyeyim bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorunun faili ABDnin ta kendisidir. Ve üst düzey yöneticilerin özellikle Dışişleri Bakanımızla herhangi bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara'da bir büyükelçinin böyle bir karar alması, ben bunu devletim adına aldım diye bir ifade kullanması düşündürücüdür. Durum böyleyse ABD deki üst düzey yöneticilerle konuşarak verdiyse diyecek bir şeyimiz yok ama büyükelçi bunu kendi kafasından aldıysa o büyükelçiyi ABD'nin bir dakika tutmaması lazım. Sen ABD Türkiye ilişkilerini nasıl bozarsın demesi lazım.Bizim büyükelçimiz orada böyle bir şey yapsa biz bir saat tutmayız. Türk yargısının kararını ve polisin FETÖ terör örgütüyle ilgili bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ilişkilerini tespit etmesi ve yargıyla paylaşması üzerine bunu belgelemesi, bunun neticesinde bu kişinin gözaltına alınıp tutuklanması ikinci bir kişinin daha aynı noktada olduğunun bildirilmesi İstanbul Başkonsolosluğu'nda bir şeylerin döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu'na nasıl sızdı?, Sızmadıysa kim soktu, bunların üzerinde durulması lazım. Hiçbir devlet kendini içerden tehdit edecek bir ajana müsaade etmez. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir devlet tecrübesi vardır, böyle bir şeye bizim müsaade etmemiz mümkün değildir. 

'Veda ziyareti için gelmek istiyor ama kabul etmiyoruz'

(ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bas) Veda  ziyaretlerinde bulunuyor büyükelçi ve şu anda da bu büyükelçinin, gerek  bakanlarımız gerek parlamento başkanımız ve gerekse şahsım, veda ziyaretini de  kabul etmedik, kabul etmiyoruz. Çünkü onu Amerika Birleşik Devletlerinin  Türkiye'deki bir temsilcisi olarak da görmüyoruz bunu da çok açıkça  söyleyeyim.

(Fotoğraf: Twitter/@tcbestepe)