Programın bu haftaki konukları Evrensel Gazetesi Yazarı Ali Kenanoğlu, Yarın Haber Köşe Yazarı Hakan Öztürk, Teori ve Eylem Dergisi Yazı Kurulu Üyesi Nuray Sancar idi. 

Yoğun geçen bu haftanın gündemleri, 10 Ekim Katliamı'nın dışında ABD - Türkiye arasında baş gösteren vize krizi, Saray'ın ''anti-emperyalizm''i ve çok konuşulan AKP'li belediye başkanlarının istifalarıydı. 

İlk bölümde 10 Ekim'de yaşanan Gar Katliamı konuşuldu. Diğer gündemler ikinci bölümde ele alındı. Ali Kenanoğlu ''Orada barış talebiyle sokağa çıkan insanlar bir katliama maruz kaldılar. Biz buna katliam diyoruz da, hükümet bunu bir 'terör saldırısı' olarak ele alıyor. İstenilen tazminatı da çok fazla buluyor, bu işlerde sembolik bir para olmalı diyorlar.'' sözleriyle hükümetin katliama aldığı tutumu anlattı. 

Hakan Öztürk, AKP'nin ABD ile gerilen ilişkilerine değinerek ''Her fırsatta ne kadar muhteşem olduklarını söylüyorlar. Diğer ülkelere karşı ne kadar üstün geldiklerini anlatıyorlar. Bu kadar yalan üzerine ne öğreniyoruz? Tarihte görülmemiş bir şekilde hiçbir NATO üyesi ülke ile ABD arasında olmayan bir şey oluyor. Bizimkilerin diplomasi gibi konularda gerçeklerden kopuk olduğunun bir ispatı daha oldu bu. Tüm o dostluk şovlarının üzerine geldi.'' değerlendirmelerinde bulundu. 

Nuray Sancar, ''Karşı taraf vizeyi iptal ettiğinde Türkiye de vizeyi iptal etti. Bir Türk vatandaşının Amerika'ya giderken vize almak için harcadıkları emek, süre, hazırladıkları evraklar ile bir Amerikan vatandaşının kapıdan girerken para ile aldığı vize arasında çok farklar var. Eşdeğer olmasa da bunun Türkiye'nin içinde bir karşılığı var. Amerika'ya kafa tutan iktidar görünümü var'' dedi. 

HRT Akdeniz Türksat frekans bilgileri için tıklayınız.

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN

 

Birinci bölüm: 

 

 

İkinci bölüm: