Meclis’in 2018 bütçesi önceki yıla göre yüzde 20 artırıldı. 2017’de 981 milyon olan bütçe 1 milyar 255 milyona çıkartıldı. Bütçe artışında en büyük kalemi yeni ek hizmet binası için ayrılan ödenek oluşturuyor. 2018 bütçesine ek bina için 152 milyon lira ödenek konuldu. Ek binanın toplam maliyetinin 302 milyon olacağı hesaplandı. Son teknoloji ile donatılan ve yaklaşık 130 milyon TL harcanarak yapılan 'akıllı bina' ise 4 yıl geçmeden atıl duruma düştü. Binanın milletvekilleri tarafından beğenilmediği belirtiliyor. 

Meclis’in 2018 gideri: 1 milyar 232 milyon

Meclis Başkanlık Divanı’nın önceki günkü toplantısında Meclis’in 2018 yılı bütçesi görüşüldü. Bu kapsamda 2017 yılı bütçesine göre 273 milyon 500 bin TL’ye denk gelen yüzde 27,9’luk bir artışla 2018 bütçesinin 1 milyar 232 milyon 421 TL olması kararlaştırıldı. Dört yıl önce açılan yeni hizmet binasının yerine yenisinin yapılması için bütçeden 152,9 milyon TL’lik pay ayrıldı. Ancak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından hiç hasar almayan binanın atıl duruma gelmesi de tartışmaları beraberinde getirdi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, Nisan 2014 tarihinde kullanıma açılan ve 2015'te milletvekillerinin kullanmaya başladığı binada milletvekilleri makamlarının odalarında ileri teknoloji kullanılmış, odaların aydınlatma ve ısınmaları akıllı sistemleri ile donatılmıştı. Milletvekilleri henüz 3,5 yıldır kullanılan binayı ve binadaki makam odalarını beğenmediklerini sık sık dile getiriyordu. Bu binanın yapımı için ise o dönemde yaklaşık 130 milyon TL harcandı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın mevcut binayı beğenmeyerek yeni bir bina yapımına ihtiyaç olduğu yönündeki ifadelerinden sonra da harekete geçildi. Yüksek bir bütçeyle yapılması planlanan yeni hizmet binasının nerede inşa edileceği henüz netlik kazanmadı.

Lojmanlar onarıldı ardından yıkıldı

Yeni bina yapımı için ayrılan bütçe Meclis’teki gereksiz harcamaları da yeniden gündeme getirdi. Bu harcamalardan birisi Meclis yerleşkesindeki lojmanlarının yıkımı olmuştu. Lojmanların yıkım kararı alınmadan kısa bir süre önce bakım masrafları için 142 bin TL tutarında bir harcama yapıldı. Bakım işlemleri biter bitmez lojmanların yıkım kararı alındı. Yıkım işlemi için ise 40 bin TL’lik bir harcama daha yapıldı.

Personel ve vekillere 100 milyon TL

15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan ana binadaki bakım çalışmaları da gereksiz harcama tartışmalarına neden oldu. Yaklaşık 8 ay süren ve mobilyaların değiştirilmesine kadar uzayan bakım ve onarım çalışmalarında 20 milyon TL harcandı. Bütçede milletvekilleri ve personelinin ödenek, yolluk ve maaşları için de 100 milyon TL tutarında bir pay ayrıldı.

Meclis’e 1 milyon liralık masa

TBMM’de 23 kişilik divan üyelerinin yanı sıra Meclis bürokratlarının da kullandığı oval masanın ise 1 milyon liraya mal olduğu iddia ediliyor. Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, TBMM Başkanlık Divanı önceki gün yaptığı toplantıda Meclis’te yapılan tadilat ve inşaat çalışmaları hakkında üyelere bilgi verildi. Daha önce kullanılan Başkanlık Divanı toplantı masasındaki mikrofonların kısa olması nedeniyle alınan yeni masanın maliyeti de belli oldu. 1 milyon liraya mal olan 23 kişilik divan üyelerinin yanı sıra Meclis bürokratlarının da kullandığı oval masa, son teknolojiyle donatıldı. Masada elektronik ses düzeni ve gömülü biçimde bilgisayar ekranları da bulunuyor.

52 metre karelik tek parça halı

Tadilattan sonra Meclis Başkanlığı makamı için özel halı da dokutuldu. Hereke’de bulunan ve Meclis Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı fabrikada tek parça olarak 52 metrekarelik halı yaptırıldı. 2018’te Meclis'te bakım-onarım çalışmaları da devam edecek. Yeni yıl bütçesinden onarım için 14 milyon, bina tefrişatı için de 28 milyon lira ödenek ayrıldı. Yeni dönemde 9 otomobil, 1 otobüs (41 kişilik), 2 minibüs (17 kişilik) ve 1 pick-up alınması da kararlaştırıldı.