İstanbul başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından ABD geçen pazar günü Türkiye’deki misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığını açıklamıştı.

Geçen hafta bir başka başkonsolosluk çalışanı daha ifadeye davet edilmişti.

Bugün Dışişleri Bakanlığı’nda ‘vize krizi’nin çözümü için temaslarda bulunan ABD heyeti, krizin çözülebilmesi için Türk tarafına dört şart sunmuştu: ‘Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar iletilmeli; çalışanların temaslarının ABD’nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı; çalışan ABD’nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmamalı; çalışanlarına dair soruşturmada ABD’ye bilgi verilmeli.’

‘İki müttefik arasında bu tarz konular olmamalı’

Portekizli mevkidaşı Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva’yla Ankara’da bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu şunları söyledi: “ABD ile vize konusunda heyet burada, görüşmeler yapacaklar; krizin nasıl aşılabileceği, işbirliği konuları değerlendirilecek. Bizim kabul edebileceğimiz anayasa ve kanunlara uygun bir şeyler olduğu zaman tabii ki işbirliği yaparız. Ama Türkiye dayatmalara boyun eğmez, Türkiye’de kanun ve hukuk vardır. Türkiye kabul edemeyeceği şartları reddeder, yargının elinde deliller varsa buna kimse müdahale edemez. Vize konusu zaten gereksiz bir krizdi, (gerginlikle) hiç ilgisi olmayan insanların cezalandırılması doğru değil. İki müttefik arasında bu tarz konuların olmaması gerektiğini, bu sorunu karşılıklı anlayışla aşacağımızı düşünüyoruz.”

(Fotoğraf: Reuters)