Nuriye Gülmen, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki görevinden KHK ile açığa alınmasının ardından 9 Kasım 2016’da “Açığa alındım, işimi istiyorum” dövizi ile birlikte Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde eylem yapmaya başladı. Mardin’de sınıf öğretmenliği yaparken OHAL ile birlikte işinden olan Semih Özakça, iki hafta boyunca tek başına basın açıklaması yapmaya çalışan ve defalarca gözaltına alınan Gülmen’in yanında ikinci bir ses oldu. Eylemin ilk başlarında desteğe gelen sosyolog Veli Saçılık, ihraç edildiğini öğrenmesiyle birlikte eğitimcilerin eylemine katıldı. Ankara’da okulunun önünde yapmaya çalıştığı basın açıklamasını İnsan Hakları Anıtı önüne taşıyan Acun Karadağ’ın eyleme katılmasıyla birlikte Yüksel Caddesi, “İşimizi geri istiyoruz” eyleminin sembol yeri haline geldi. Eylemin 20. gününe kadar her gün gözaltı işlemi yapıldı. 

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi 245.gününü doldururken, Yüksel Caddesi’nde 1 yıldır devam eden ‘işimizi geri istiyoruz’ eylemi Veli Saçılık ve 3 kişinin darbedilerek gözaltına alınmasıyla geride bırakıldı. 

Nuriye Gülmen'den mektup

Nuriye Gülmen'de direnişin yıl dönümünde yazdığı mektupla, 'Açlığımız büyüdükçe biz büyüdük' dedi.

 "Direnişimiz 'Artık bu ülkede bir şey yapılmaz' deyip yatağına gömülenleri dışarı çıkardı"

Mektubunda 1981 yılında Kuzey İrlanda'da başlattığı açlık grevi sırasında yaşamını yitiren direnişçi Bobby Sands'i çizen Gülmen, şu ifadeleri kullandı:

"OHAL karanlığında bir mum olma iddiasıyla başladı direnişimiz. Tam bir yıl önce, 2016 9 Kasımında anıtın önüne çıktığımda direnişin bir yıllık serüvenini görmem elbette olanıksızdı.

 

Bir yılda çok şey yaşandı. Direniş, yeni direnişler ve direnişçiler yarattı. 'Artık bu ülkede bir şey yapılamaz' deyip yatağına gömülenleri yatağından çıkardı. Hayatta tutunacak dalı olmayanlara dal, faşizme karşı güçlü bir barikat oldu. Yaktığımız meşale elden ele, dilden dile dolaştı. Açlığımız büyüdükçe 'biz' büyüdük. Bedenlerimiz inceldikçe, bilincimiz ve zihnimiz keskinleşti. 'Hayatın içindeki müziği ve şiiri bulma yetisini' asla kaybetmedik!

Çok zaferler kazandık ve kazanacaklarımız var.

Yüksel direnişçileri Semih, Veli, Acun, Mehmet ve Nazife'ye selam! Yüksel direnişini kendi direnişi sayan ve onda umudu gören halkımıza bin selam!

Yaşasın direnişimiz, yaşasın açlık grevimiz!

Emekçiyiz haklıyız kazanacağız!"