Bu haftanın yayınına, Yarın Haber Köşe Yazarı Hakan Öztürk ve Teori ve Eylem Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Nuray Sancar katıldı. Programın ilk kısmında, basında ve siyasette yozlaşma gündemi üzerine konuşuldu. Rasim Ozan Kütahyalı'nın tepki çeken açıklaması üzerine, Türkiye'de basın ve medyanın çok geriye götürülmüş olduğu üzerine tartışıldı. 
 
Hakan Öztürk gündeme dair yaptığı açıklamalarda 2Ortadoğu'da IŞİD'in tamamen geriletilmesiyle birlikte bir dönem kapanıyor. Buna bağlı olarak dünya çapında şekillenme oluyor, yansımaları Türkiye'de de yaşanıyor. Türkiye'de Tayyip Erdoğan'ın Atatürkçülüğünden bahsedilen bir noktadayız. Burada demekki dengeler değişiyor. Böyle bir toplam gidişatla karşı karşıyayız. Burada da Rasim gibi aşırı insanlar, göze batmaya başladılar. ' dedi. 
 
Nato krizinin konuşulduğu tartışmada ise Öztürk' Türkiye Ortadoğu'da imparatorluk tarzı düşünmeyi günlük hale getirdiler. IŞİD'den şikayet ediyor gibi yapılıyor ama 3 sene önce 'öfkeli çocuklar'deniyordu. Başka ülkelerde Tayyip Erdoğan'ı olumlu bulan yoktur. O açıdan birileri, bir yerlerde olumsuz kişileri düşünecek oludğunda, aklından geçenlerden biri de Erdoğan oluyor. Mustafa Kemal'in öyle bir boyutu yok ama Erdoğan'ın var. Planlı yapıldı deniliyor ama NATO defalarca özür diledi. Elimizde o kadar veri yok.' ifadelerini kullandı.
 
Nuray Sancar  ise gündeme ilişkin 'NATO'nun özür dilemek zorunda kaldığı kişinin kimliği direk Hollanda vatandaşı Türkiye kökenli bir kürt olduğu açıklandı. Bir iç sakıncalı kimik var. Birçok şeyin üst üste geldiği kapsamlı bir konu var. Bir taraftan Rıza Sarraf davası var. Diğer taraftan Türkiyen'nin Avrasya bloğuna yaklaşması için bir saflaşma yaşanıyor. 
Cumhurbaşkanı çok ağır sözler söylemiş olsa da, biz NATO'yla yüüyeceğiz denilerek açıklamalar yapıldı. İnönü taktiğinin, savaşçı amaçlar için, Türkiye'nin bir ona bir başka taraf yaklaştığı bir süreç yaşanıyor.' ifadelerini kullandı. 
 

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN

Birinci Bölüm

 

İkinci Bölüm