Cizre, Silopi, Sur gibi ilçelerde düzenlenen operasyon ve sokağa çıkma yasağı uygulamalarının, çatışmalı ortamın ve hak ihlallerinin durması için ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ bildirisine imza atan Barış İçin Akademisyenler bugün İstanbul’da hakim karşısına çıkıyor. 11 Ocak 2016’da 1128 kişinin imzasıyla bir barış bildirisi yayınlayan akademisyenler hakkında ‘terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla dava açılmış, 150’den fazla akademisyenin için hapis cezası talebinde bulunulmuştu. 

İstanbul 32., 33., 34., 35., 36. ve 37. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülecek davalara 17 Mayıs 2018’e kadar gün verildi. Bugün ise İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde İstanbul Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’nden 10 akademisyen 10 dakika aralıklarla hâkim karşısına çıkacak.

 

7 Aralık 2017 günü İstanbul 32., 33., 34. ve 36. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde, 32 akademisyen; 21 Aralık 2017 günü ise İstanbul 33. ve 36. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde 12 akademisyen yargılanacak. Yargılanacak yaklaşık 150 akademisyen arasında KHK ile ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ile Prof. Dr. Raşit Tükel, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Prof. Dr. Gencay Gürsoy ve Prof. Dr. Nuray Mert de yer alıyor.

Adliye önünde basın açıklaması

Akademisyenlerin yargılanacağı dava öncesinde ise basın açıklaması yapıldı. Çağlayan Adliyessi önündeki ilk basın açıklaması ise Eğitim Sen Başkanı Feray A. Aydoğan tarafından yapıldı. Aydoğan, "Yargılanan değil, yargılayan olacağız. Barış talebini ve demokrasi mücadelesini örgütlemeye devam edeceğiz" dedi. Ardından da SES eşbaşkanı Gönül Erden açıklama yaptı. Erden "İktidar, barış talebinden korktu, korktukça saldırdı. Biz demokrasinin, barışın sesini yükseltmeye devam edecegiz" dedi.