Zarrab davası hakkında konuşan Hakan Öztürk şunları söyledi '' Kimse Erdoğan'a Ortadoğu'da seferlere çık demedi, bunu kendisi yaptı.Bunları yaparken bir takım sorunlar yaşanmış. Diyelim ki bir ülke olarak İran'la ticari ilişkini yapmışsın, peki bakanın neden 50 bin dolar almış? Bunları siyasal olarak düşünme taraftarıyım. Bu durum bizimle Erdoğan arasında da siyasal bir durumdur. Bu durum 'Seni biz çok severiz çünkü sen bizim taraftansın' gibi sonuçlandırabileceğimiz bir mesele değil.  İleri sürdüğü politikaların hiç birine halk güçleri onay vermedi. Diyor ki, sizin onay vermediğiniz politikalar yüzünden benim başım derde girdi, beni sonuna kadar destekleyin. Sonuna kadar destek olmaz. Olacaksa da emperyalizmin Türkiye'ye etkileri konusunda itiraz olur. Şahsen benim, hem saat almış hem dolar almış hem euro almış bakan için gözümden bir damla yaş akmaz.

Halkın politik iradesini ortaya koyduğu bir zemin olması lazım
 
Öztürk seçim sürecinde ittifaklar tartışmasında ise 'Bu seçim konusu yanlış ele alınıyor. Seçimler herşeyi çözen süreçler değil ancak toplumun politize olduğu süreçlerdir. Bizde uzun bir süre seçimler olayı geri planda tutuldu. Bu nedenle başka türlü alışkanlıklar oluştu. Önümüzdeki süreçte buna müsade etmemeliyiz. Belki erken seçim olacak belki yerel seçim olacak, bunlara politika üretmeliyiz. Bütün toplum, sınıf siyasallaşırken sol bunun dışında kalıyor. Bunun engellenmesi lazım. Burada oplum Türkiye siyaseti konuşuyor, sol ise dar bir alana takılıp dar bir siyaset yürütüyor. Genel seçimler geldiğinde, Türkiye solunun ülkeye dair söz söylemesi, başarılırsa ufuk açabilecek bir olay. Seçimleri sadece oy verilecek düzeyinde değil, bu seçimlerde durumu nasıl ele almalıyız ve seçimlerde nasıl ilerlemeliyiz noktasında bir zemin elde etmeliyiz. Bu zeminin de 'Hayır mecliseleri' gibi olması gerektiğini düşüyorum. Nasıl halk, bu meclislerde politik iradesini oraya koyabildiyse, yine bu şekilde demokratik işleyiş mekanizmaları icab eder. 
 
Ali Kenanoğlu'da Man Adası belgelerine ilişkin şöyle konuştu: 
 
Bu belgelerde Erdoğan o kadar sert bir ses tonuyla inkar boyutuna geçtik ki, istifa edeceğim diye öyle güçlü konuştu ki, CHP eksik bilgyle hareket ediyor diye düşündük. Burada belgeler ortaya dökülünce şunu gördük ki, çok iyi taktik yapıyorlar. Bizi bile tereddüte düşürdüyse kendi tabanına nasıl etki etmiştir. Erdoğan'ın ağabeyinde bu kadar para ne geziyor, oğlunda ne geziyor. 2.5 milyonluk ne ticareti yapıldı? Nein iç transferi olduğunu açıklamaları gerekiyor, bizim bunu dile getirmemiz gerek. Hukuki olmasa bile bu işin siyasi, ahlaki tarafı var. 
 
 Erdoğan'ın uluslararası arenada tek dayanak noktası seçimler
 
Seçim sürecine dair de konuşan Kenanoğlu ''Seçim komisyonu yeni oluşturuldu. Bu komisyon seçim kanunları üzerinde ön hazırlıklar yapıyor. Bana göre, Erdoğan ya da AKP bir seçim yapacak mı? konusunda bize çok akıllıca gelmiyor. Erdoğan'ın uluslararası arenada tek dayanak noktası seçimler. Bu bahanelerle müdahale ediorlar. Erdoğan'ı meşru kılan tek seçenek sandıkla geliyor olması. Ama son referandum meselesi, sonuçları itibariyle, uluslararası arenada tartışılan bir konu. Mecliste yer alan partiler bu noktada bir takım ittifakları görebilmelidir. AKP şu an seçim sistemi üzerine çalışıyor. '' dedi
 

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN

Birinci Bölüm

 

 

İkinci Bölüm