Suç duyurusunda Soylu’nun Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerinin‘kamu görevlisine hakaret, iftira ve tehdit’ olduğu savunuldu. Ayrıca CHP lideri Soylu hakkında 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.
 
Dilekçede, Soylu’nun sözlerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü kapsamında görülme şansının bulunmadığı belirtildi: “Üstelik davalının hakaret sözleri, alıntılanan bu sözlerle sınırlı kalmadığı gibi aynı zamanda fütursuzca iftira ve tehditte bulunmaktan da geri kalmamıştır. Davalı, eleştiride bulunma amacıyla hakaret etmemiştir. Davalı, açıkça ve bilinçli bir şekilde vekil edenin kişilik değerlerini hedef almıştır. Davalının, hakaretlerinin hoş görülme olasılığı bulunmamaktadır.”

Dilekçeye şöyle devam edildi: “Şüphelinin, suç konusu sözlerinin tamamen hakaret, iftira ve tehdit kapsamlı olduğunun anlaşılması, üstelik bilinçli bir şekilde söylemiş bulunması, bu sözlerin eleştiri kapsamlı söylendiğinin kabul edilemeyecek olması ve hakaret, iftira ve tehdit suçlarının tüm unsurları ile oluşmuş olması ile suçların hiçbir şekilde İçişleri Bakanlığı göreviyle ilişkili bulunmaması nedeniyle şüpheli hakkında derhal soruşturma başlatılarak öncelikle Anayasa 83 maddesi gereğince dokunulmazlığı kaldırılmak üzere TBMM’ye fezleke düzenlenmesi sonrasında da belirtilen suçların tamamından kamu davası açılmasının sağlanmasını talep ediyoruz.” 

(Fotoğraf: Cumhuriyet)