Ortaköy'deki eğlence merkezi Reina'da geçen yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdülgadir Masharipov'un da bulunduğu 51'i tutuklu 57 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması, sanıkların savunmalarıyla devam ediyor.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki salonda yapılan duruşmada, terör örgütü içinde 'kadı' olarak görev yaptığı belirtilen 'Ebu Cihad' kod adlı Yasser Mohammed Salem Radown savunma yaptı.
 
Radown, bir yıldır cezaevinde kaldığını belirterek, "Türkiye'ye insan hakları olduğu için geldim. Hâlâ da insan haklarının uygulandığını düşünüyorum. Burada zulme uğradım. Onları da konuşacağım. Bana sabır göstermenizi diliyorum, ben 1 yıl sabrettim" dedi.
 
 

Savunmasında, hakkındaki 'kadı' suçlamasını kabul etmediğini anlatan Radown, "Ben kadı değilim, kadılık yapmadım. Kıyamet gününde ilk hesaba çekilecekler, ülkeyi yöneten kişi ve kadılar oluyor. Ben kadı olmak istemiyorum. IŞİD'li değilim. Bir şey yapmış olsaydım bunu söylerdim" diye konuştu.

Türkiye'ye 14 Temmuz 2015'te geldiğini belirten Radown,  sınırdan da pasaportumla geçmiştim, medikal ürün ticaretiyle uğraştığını öne sürdü.
Sanığın, sattığı medikal ürünlerle ilgili detayları anlatmasına tepki gösteren mahkeme başkanı, sanıktan savunmasını, hakkındaki suçlamalara cevap vermesiyle sınırlı tutmasını istedi.
 
Mahkeme heyeti, müştekilerden sonra söz alan iki sanığın savunmasını tamamlamasının ardından duruşmayı yarına erteledi.